Raşomon ve Kappa Ryunosuke Akutagawa

Raşomon ve Kappa
Ryunosuke Akutagawa

%20 İNDİRİM
48,00 TL
38,40 TL
Temin süresi 7 iş günüdür.
9786052115688
944359
Raşomon ve Kappa
Raşomon ve Kappa
38.40

Japon kısa hikayeciliğinin babası olarak kabul edilen Ryunosuke Akutagawa'nın kısacık hayatına sığdırdığı dört önemli eseri bu kitapta bulacaksınız. Raşomon'u okurken ekonomik nedenlerle işsiz kalmış bir uşağın kendi etik değerleri ile mücadelesine şahit olacaksınız. Tokyo'daki bir akıl hastanesinde yatan 23 numaralı hastanın Japon folklorunun mistik yaratıkları kappalar ile birlikte yaşadığı serüvenleri anlatan Kappa'da kendinizi din, adalet, politika gibi konuları hem insanların hem de kappaların bakış açısıyla yorumlarken bulacaksınız.

 

Korulukta, sonu ölümle biten bir olayı farklı tanıkların bakış açısından görecek, her seferinde şaşıracaksınız.

 

Örümcek ipliği, cehenneme gidin bir hırsızın oradan kurtulup cennete geçme fırsatını nasıl değerlendirdiğini okuyacaksınız.

 

Raşomon, Japonya'nın önde gelen sinema yönetmeni Akira Kurosawa'nın Venedik Film Festivali ve Akademi (Oscar) onur ödülünü kazanarak tüm dünyada tanınmasını sağlayan filmdir. Filmin senaryosu, Japonya'nın (bence) en iyi öykü yazarı Ryunosuke Akutagawa'nın “Raşomon” ve “Korulukta” öykülerinden uyarlanmıştır. Kurosawa bu filminde gerçekliğin öznelliğini, göreceliliğini, farklı bakış açılarından doğan çelişki ve belirsizlikleri vurgulayarak tek ve değişmez bir “gerçek” arayışının başarısızlığa mahkum olduğunu gösterir. Filmin batı dünyasındaki olağanüstü başarısı Japonları şaşırtmıştır, ancak Raşomon, çekim teknikleri, olağanüstü oyunculuklar ve yaratıcı kurgusu ile sinema tarihine geçtiği gibi, “Raşomon ve Etkisi” teriminin literatüre girmesini sağlamış, yazar Akutagawa'ya olan ilgiyi de artırmıştır.
Onur Ataoğlu
“Japon Yapmış ” serisi yazarı.

 

 

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Kapat