Lazer ve Temel Uygulamaları (Ciltli) Ramazan Aydın

Lazer ve Temel Uygulamaları (Ciltli)
Ramazan Aydın

25,00 TL
Temin süresi 5 iş günüdür.
9786059856492
638527
Lazer ve Temel Uygulamaları (Ciltli)
Lazer ve Temel Uygulamaları (Ciltli)
ODTÜ - Akademik Kitaplar
25.00

Lazer ve temel uygulamaları; iletişim, bilgisayar ve kısaca bilişim teknolojisinde her geçen gün artan bir önem kazanan modern optik, elektro-optik, optoelektronik, kuantum optik ve kuantum elektronik gibi çağdaş optiğin alt bilim dallarına ve günümüzün ileri optik teknolojisine temel olacak optik ve lazer ile ilgili bilgileri içermektedir. Kitap, ileri sömestr fizik lisans öğrencilerinin yanı sıra, bazı mühendislik ve hatta lisansüstü öğrenciler için de başvuru kaynağı olabilecek şekilde hazırlanmıştır.

İlk bölümlerde lazerin atom fiziği ve kuantum fiziğine dayanan temelleri incelenmekte, lazer çeşitleri ve uygulamalarını konu alan son bölümler ayrıntıya girilmeden genişletilmiş özet halinde sunulmaktadır.

Prof. Dr. Ramazan Aydın, doktora tez çalışmasını Bonn Üniversitesi Uygulamalı Fizik Enstitüsü'nde (Institut für Angewandte Physik), Profesör Penselin'in danışmanlığında, deneysel atom fiziği alanında tamamladıktan sonra, ODTÜ Fizik Bölümü'nde 33 yıl boyunca çeşitli akademik unvanlar altında akademisyen ve yönetici olarak görev yaptı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde iki dönem (1999-2007) rektör olarak çalıştı ve 2008 yılında Atılım Üniversitesi'ne geçti.

1980-1982 yılları arasında Alexander von Humboldt Vakfı'nın desteğiyle araştırmacı olarak bulunduğu Bonn Üniversitesi'nde lazer fiziği ve lazer spektroskopisi alanlarında araştırmalar yaptı. Daha sonra lazerle ilgili bu araştırmalarını ODTÜ ve Abdus Salam International Centre for Theoretical Physics (ICTP), Trierste-İtalya'da sürdürdü.

Kapat