Pandora’nın Küpü Natalie Haynes

Pandora’nın Küpü
Natalie Haynes

%35 İNDİRİM
162,00 TL
105,30 TL
Temin süresi 1 iş günüdür.
9786052651261
912676
Pandora’nın Küpü
Pandora’nın Küpü
105.30

“Yunan mitlerini neden kadınları merkeze alarak yeniden anlatıyoruz ki?”

 

Tarihi kazananların yazdığı söylenir, anlaşılan mitoloji için de durum pek farklı değil. Kabul görmüş anlatıya bakılırsa mitolojik kahramanlar hemen her daim erkek ve daima haklılar. Dünyamızdaki tüm kötülüklerin kökeninde de söz dinlemez bir kadın bulunuyor: Pandora.

 

Gelgelelim iş Pandora’yla bitmiyor. Popüler mitolojik anlatıların hepsinde gölgelere itilmiş, arzulanan fakat tehlikeli ve kötü niyetli karakterlere sığdırılmaya çalışılan bir kadın imgesi mevcut. Helene, Medusa, İokaste, Medeia…

 

Ve Pandora kocasının sözünü dinlemeyip küpün kapağını açarak kıtlıktan savaşa, zulümden vebaya ne kadar kötülük varsa insanlığın başına bela etti. Bize anlatılan bu.

 

İokaste’nin Çocukları eseriyle tanınan yazar Natalie Haynes, Pandora’nın Küpü’nde bu kabuklaşmış kalıbın nasıl farklı formlara büründüğü ve bürünebileceği üzerine ayrıntılı, akıcı bir sorgulamaya girişiyor, perspektifi bu kadınlar üzerinden baştan kurmayı deniyor.

 

“Çünkü kadınlar da aynı adı batasıca hikâyenin içinde. Neden hikâyeyi onlardan da duymak istemeyelim?”

 

“Her zaman o kadar nazik olmayan bu kadınların hayatlarına keyifli bir bakış.” Margaret Atwood

 

“Natalie Haynes hem zeki hem de bilgili bir rehber. Klasik mitleri modern dünyaya beceriyle uyarlıyor.” Kate Atkinson

 

“Yunan mitolojisi hakkında yazılmış en eğlenceli kitap.” Mark Haddon

3 İthaki yayınlarının mitolojik kurgu kitaplarını çok seviyorum. Kirke, god of war,cadının yüreği, akhilleus un şarkısı, Loki serisi, kadınlar adası tanrıların alaca karanlıgı,ıskandınav mitolojisi yeşimin ve gölgenin tanrıları vs bir çoğunu okudum. Bu kitabı da mitolojik kurgu olarak aldım çünkü bir çok yorum okudum muhteşem olduğuna dair. Kitap mitolojik kadınların gerçekten suçlu mu yoksa erkek karakterler mi böyle gösteriyor u yazarın kendi dilinden anlatıyor. Yani şöyle diyeyim içerisinde su şekilde bir cümle var “bu bana netflix dizisi olan orange is the new black in 3. Sezonundan bir sahneyi hatırlatıyor” pandoranın küpü ve netflix… Üzüldüm beklentim bu degıldı
Kapat