Terör Eylemleri ve Uluslararası Sivil Havacılık Güvenliği Osman Şen

Terör Eylemleri ve Uluslararası Sivil Havacılık Güvenliği
Osman Şen, Harun Turgut

20,00 TL
Temin süresi 15 iş günüdür.
9786254068331
866300
Terör Eylemleri ve Uluslararası Sivil Havacılık Güvenliği
Terör Eylemleri ve Uluslararası Sivil Havacılık Güvenliği
Nobel Akademik Yayıncılık
20.00

Sivil havacılık sektörü gün geçtikçe daha fazla insanın ulaşımını sağlamakta ve her geçen gün daha fazla büyümektedir. Bu durumun ortaya çıkışında, teknolojik ve ekonomik gelişmelerin getirdiği bilgi ve insanın küresel çapta dolaşım ihtiyacı büyük öneme sahiptir. Bu gelişim, terör örgütlerinin de dikkatini çekmiş; propaganda amacıyla hava araçları, hava limanları ve sivil havacılık sektörünün alt yapısı terör eylemlerinin hedefi olmuştur.

Uluslararası toplum, BM bünyesinde International Civil Aviation Organization (ICAO) gibi oluşturduğu uzmanlık kuruluşlarıyla bu tehditlere karşı tedbir almaya çalışmıştır. El-Kaide'nin 11 Eylül eylemleri, gözleri tekrar sivil havacılık güvenliği üzerine çekmiş, ECAC bünyesinde ortaya çıkan yeni uluslararası tehditler bağlamında alınan tedbirlerde çeşitli revizyonlar yapılmıştır.

Uluslararası güvenlik problemi olarak üzerinde tartışmaların yoğunlaştığı sivil havacılık güvenliğine dair akademik bilgilerin, saha tecrübesiyle gözden geçirilerek analiz edildiği kitapta; sorunun tespitine, analizine ve çözümüne yönelik önerilerde bulunulmuştur. Kitabın, sivil havacılık güvenliğine katkı sağlaması temenni edilmektedir.

Kapat