Pandeminin Düşürdüğü Maskeler Osman Elbek

Pandeminin Düşürdüğü Maskeler
COVID-19 Salgınının Muhasebesi
Osman Elbek, Kayıhan Pala

40,00 TL
Temin süresi 5 iş günüdür.
9789750530548
866150
Pandeminin Düşürdüğü Maskeler
Pandeminin Düşürdüğü Maskeler COVID-19 Salgınının Muhasebesi
İletişim Yayınevi
40.00

“Hastalık, ölüm, maske, karantina, el yıkama, dezenfektan, mesafe,eve kapatılma, suçlama, sonra yeniden suçlama, sonra her konudahep suçlama ile geçen ve kimi zaman nefessiz bırakan koskoca biryıl...”

Koronavirüs (Covid-19) pandemisinin tedirginlikle geçen ilk biryılını çok yönlü analiz eden bu kitap, kalıcı değerde bir muhasebeniteliği taşıyor. Dünyayı ağına alan bu virüs nedir ve “neredençıktı”?Salgının Türkiye'deki gelişme seyri nasıldı, hangi kırılmaanları yaşandı? Salgın koşullarında sağlık sistemi ve sosyal güvenlikkurumları ne yaptılar, ne yapamadılar? Bakanlık ve Bilim Kurulu,nasıl bir işlev gördü? Hekim meslek örgütleri salgın karşısında nasıltutumlar aldılar; sağlık çalışanları nasıl etkilendiler? Maske, hijyen,mesafe gibi bireysel önlemlerin, pandemiden çıkış stratejisi olarakaşının hükmü nedir? Salgını baskılama uğraşı, nasıl, toplumu vesiyasal alanı baskılamaya bahane oldu?

Bu ve daha bir çok soruyu etraflı bir şekilde ele alan PandemininDüşürdüğü Maskeler, ısrarla, “pandeminin yüzümüze vurduğueşitsizliklere” dikkat çekiyor.

Osman Elbek ve Kayıhan Pala'nın, Türk Tabipleri Birliği'nin bilimselbirikim ve alan deneyimini yansıtarak hazırladıkları derlemede buiki hekim-yazarın yanı sıra, Özlem Kurt Azap, Eriş Bilaloğlu, ErgünDemir ve Güray Kılıç, Yücel Demirer, Ümit Kartoğlu, Feride AksuTanık ve Cavit Işık Yavuz'un katkıları yer alıyor.

Kapat