9786056873478
906136
Mistik Astroloji
Mistik Astroloji
49.00

“Tarih boyunca kozmoloji ve astroloji birbiriyle iç içe geçmiştir. Bu kitapta İslami kozmolojiden, el-Kindi, İhvan-ı Safa, el-Biruni, İbn Sina, İbn Arabi, Erzurumlu İbrahim Hakkı gibi değerli alimlerin kozmoloji anlayışından bahsedeceğim.

Metafiziğin astrolojiyle iç içe geçtiği zamanlardan, bu bağlamda A’nın bilgilerinden yola çıkacağım, Muhiddin İbn Arabi’ye kadar uzanacağım. Sühreverdi ve İbn Sina’nın Melek Bilimine, bunlarla bağlantılı olarak gezegensel kürelere yer vereceğim.

Kadim astrologlara göre gezegenlerin etkilerini, niteliklerini ve onların yaratılıştaki rollerini, ilişkilendirildikleri günleri, esmaları, melekleri, peygamberleri anlatacağım.

Allah-ü Teala’nın kendisine hitaben “Sen olmasaydın felekleri yaratmazdım” dediği Hazreti Muhammed’in miracından yola çıkarak, yine İbn Arabi ve Abdül Kerim Cili gibi sufilerin miraçlarına dayanarak, feleklerdeki ziyaretlerin arka planındaki astrolojik sembolizmi anlatmaya çalışacağım.

Antik Yunan ve diğer kültür ve inançlarda yer alan Guardian Daemon (Koruyucu Ruhaniyet) kavramını irdeleyeceğim.

Ayrıca ‘göksel ikiz’ olarak tanımlayabileceğimiz ruhani varlığın eski kaynaklarda belirtilen şekliyle doğum haritasında nasıl saptandığını, onu tanımak ve bilmek için hangi türde ritüeller yapıldığını, bütün ile kurulan tinsel birliğe ulaşmak ve ruhsal aydınlanma için bu bilginin nasıl kullanıldığını ‘tam doğa’, ‘aydınlanmış üstbenlik’ ve ‘aydınlanmamış altbenlik’ kavramlarına da yer vererek ele alacağım. Kitabın en can alıcı bölümü de sanırım bu olacak.”

Kapat