Edebiyat ve Fikir Dünyamızda : Namık Kemal %15 indirimli Önder Göçgün

Edebiyat ve Fikir Dünyamızda : Namık Kemal
Hayatı, Eserleri, Edebi Kişiliği ve Eserlerinden Açıklamalı Seçmeler
Önder Göçgün

15,12 TL
Tükendi
Edebiyat ve Fikir Dünyamızda : Namık Kemal
Edebiyat ve Fikir Dünyamızda : Namık Kemal Hayatı, Eserleri, Edebi Kişiliği ve Eserlerinden Açıklamalı Seçmeler
Atatürk Kültür Merkezi Yayınları
15.12

Elinizdeki bu kitap, Tanzimat sonrası arayışlar döneminde Türk Edebiyatı'nın vatan, millet, hak, hukuk, hürriyet..gibi kavramalar etrafındaki heyecanlı kalemi ve edebiyatımızın batılılaşması yolunda önde gelen ilk isimlerinden birisi olan Namık Kemal'in hayatı, eserleri, edebi kişiliği etrafında bilgiler vermekte ve eserlerinden açıklamalı örneklerle, ayrıca kendisi hakkında kaleme alınmış kitapların ve yazıların bibliyografyasını içine almaktadır.

Namık Kemal adı; edebiyat, kültür ve hatta giderek siyaset tarihimizde "vatan ve hürriyet kahramanı" ifadesiyle bütünleşmiştir.

Namık Kemal fikirleri ve eseleri ile sadece döneminde değil, kendisinden sonra gelen düşünce, sanat ve devlet adamları üzerinde de etkili olmuştur. Nitekim, Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Atatürk'de:

"Yaralı vatanın kurtuluşu ve bağımsızlığı için ölmek yolunda, bu günkü nesle, kuşaklara fedakarlığı öğreten büyük Namık Kemal (dir)." tarzında O'na, olan büyük hayranlığını ve bağlılığını açıkça ifade etmiştir. Biz burada eserlerinden hareketle şairimizin hayli hareketli hayatını, resmi ve özel nitelikli girişimlerini, çalışmalarını çeşitli hizmetlerini kronolojik bir çerçevede tespite ve sunmaya çalıştık. Kendi ifadeleriden anlaşılmasında güçlük doğacağını sandıklarımızı anlamlarıyla gösterme yolunu seçtik.

Kapat