Ömer Seyfettin'den Seçme Hikayeler - Çocuk Klasikleri Dizisi Ömer Seyf

Ömer Seyfettin'den Seçme Hikayeler - Çocuk Klasikleri Dizisi
Ömer Seyfettin

49,00 TL
Tükendi
9786257234351
936529
Ömer Seyfettin'den Seçme Hikayeler - Çocuk Klasikleri Dizisi
Ömer Seyfettin'den Seçme Hikayeler - Çocuk Klasikleri Dizisi
49.00

Ömer Seyfettin Kimdir?Ömer Seyfettin 1884 yılında Balıkesir'de doğmuş, 1920 yılında vefat etmiş gazeteci, yazar ve askerdir. Türk Edebiyatı'nın önde gelen hikaye yazarların ve Türkçülük akımına yön veren isimlerin başında gelir.


Yeni Lisan anlayışına öncülük eden yazarlar arasında yer alan Ömer Seyfettin, Türk Edebiyatının ve özellikle edebi yazın türlerinden “hikaye”nin gelişmesinde büyük katkı sağlayan önemli eserler ortaya koymuştur.


Ömer Seyfettin, öğrenimine Gönen, Balıkesir'de başlamış; daha sonra İstanbul'da Mekteb-i Osmaniye'de devam etmiştir. Asker bir ailede yetiştiğinden dolayı Ömer Seyfettin, Kuleli Askeri İdadisi'ne yazılmıştır ve burada bir müddet eğitim aldıktan sonra Edirne Askeri İdadisi'nde eğitimini tamamlamıştır. İzmir'de teğmen olarak, Rumeli'de de üsteğmen olarak görev yapmıştır.


Yazar Ömer Seyfettin, Askerlik'ten ayrılıp Selanik'e gelerek Genç Kalemler dergisinde yazmaya başlamıştır. Balkan Savaşı'nda tekrar subay olarak orduya dönmüştür.


Yazar Ömer Seyfettin bir yıllık esaretten sonra İstanbul'a dönerek askerliği bırakmıştır.


Yazar İstanbul'da Türk sözü dergisinin baş yazarlığını yapmaya başlamış ve Türkçü fikirleri ile Türk Edebiyatı'nın gelişmesi, düşünsel ve yazınsal edebiyatın halka aktarılmasında büyük faaliyet göstermiştir.


Ömer Seyfettin 6 Mart 1920 yılında vefat etmiştir.


.(Tanıtım Bülteninden)

Kapat