Rothschild Hanedanı: Dünyanın Bankacıları 1849-1999 Niall Ferguson

Rothschild Hanedanı: Dünyanın Bankacıları 1849-1999
Niall Ferguson

%5 İNDİRİM
395,00 TL
375,25 TL
Temin süresi 5 iş günüdür.
9786256989924
974185
Rothschild Hanedanı: Dünyanın Bankacıları 1849-1999
Rothschild Hanedanı: Dünyanın Bankacıları 1849-1999
375.25

“Muazzam bir başarı, tarihsel araştırma ve hayal gücünün zaferi.”


The New York Review of Books


“Niall Ferguson'ın zekice yazılmış ve tümüyle büyüleyici Rothschild ailesi monografisinin bu ikinci cildi, akademik tarihçilerin hâlâ hepimizin okumak isteyeceği harika hikâyeler anlatabileceğini kanıtlıyor.”


The New York Times Book ReviewNiall Ferguson modern Avrupa ve dünya tarihi üzerinde büyük etkiler bırakmış bankacılık ailesi Rothschildlerin izini sürmeye devam ediyor ve ailenin tarihini günümüze dek getiriyor. Ferguson, destansı Rothschildler monografisinin bu ikinci cildiyle, tüm zamanların en büyüleyici ve güçlü ailelerinden birinin efsaneleri yıkan portresini tamamlıyor.


Kırım'dan İkinci Dünya Savaşı'na kadar yaşanan her savaş Rothschildlerin dünya çapındaki imparatorluğunun istikrarını defalarca tehdit etti. Bu küresel çalkantılara rağmen, Rothschildler yirminci yüzyılın ilk çeyreğine kadar dünyanın en büyük bankası olarak kaldı. Peşine düştükleri çıkarları finans alanının çok ötesine uzandı. Ülkeler arası diplomasilerde etkili oldular; uzak diyarlarda maddi kazançlar için mücadele verdiler; adlarını sadece gazetelerde gördükleri topraklarda ticari yatırımlar yaptılar; kârları uğruna savaşlara gizliden veya açıktan taraf oldular, yeni ülkelerin kurulmasına, eskilerinin yıkılmasına aracı oldular. Tek amaçları finans merkezi olan Londra'daki hakimiyetlerini ve dünya çapındaki bankacılık imparatorluklarının gücünü korumaktı. Felaketleri ise yeni palazlanan Amerika Birleşik Devletleri'nde kendilerini başarılı bir şekilde kabul ettirememeleri oldu: 1920'lerden itibaren finansal gücün Londra'dan New York'a kaymasıyla güçleri gittikçe azaldı. Peki ama böylesi bir finans imparatorluğunun güç kaybetmesi ne demektir?


Uzun süredir kayıp olan Rothschild ailesi arşivlerine erişebilen ilk tarihçi olan Ferguson, ailenin engellenememiş yükselişinin ve görece çöküşünün izini sürüyor ve sizleri çekici üslubuyla bu takibe şahit tutuyor. Rothschild Hanedanı: Dünyanın Bankacıları, 1849-1999 günümüzde dahi hâlâ etkinliğini ve etkisini sürdüren Rothschild ailesinin günümüzün ekonomik, sosyal ve siyasi tarihinin önemli bir oyuncusunun günümüze uzanan hikâyesini ustalıkla anlatıyor.(Tanıtım Bülteninden)


Kapat