Özgür Bir Güney AfrikaPretoria ve Rivonia Davaları Savunusu %25 indiri

Özgür Bir Güney AfrikaPretoria ve Rivonia Davaları Savunusu
Nelson Mandela

5,00 TL
Tükendi
2789009944390
511293
Özgür Bir Güney AfrikaPretoria ve Rivonia Davaları Savunusu
Özgür Bir Güney AfrikaPretoria ve Rivonia Davaları Savunusu
Belge Yayınları
5.00
Güney Afrika bugün dünyada en yoğun toplumsal çelişkilerin yaşandığı ve kesintisiz bir mücadele içinde olan bir ülke. Aynı zamanda bir "iç sömürge" olarak "ulusal sorun" bakımından da, ilginç bir örnek oluşturmakta. Güney Afrika kurtuluş mücadelesinin önderi olan ve yirmi beş yıldır zindanlarda yaşayan Nelson Mandela'nın savunmaları yalnız kendi ülkesi bakımından değil, bütün dünya deneyimi bakımından önemli mesajlar barındırmakta.
(Önsöz'den)

"Pollssmoor Hapishanesi Güney Afrika'nın toplama kamplarından biri. Bu totaliter toplumun yarası olan bütün ayrımlar ve engeller, ırk ayrımı, cinsiyet engeli, efendi-köle düzeni sanki burada kanıyor... Mandela acılar ve öfke içinde yoğruldu. O, ismini haykırmaya cesaret eden insanlarla tıka basa dolu hapishaneleri gördü. Bu insanlar ona, yer yer görülen ayaklanmaları, ordunun baskınlarla komşu ülkelere ekmeğe çalıştı kargaşa tohumlarını, Soweto, Sharpeville, sebokeng, Langa gettolarına yapılan katliamları ve işkenceleri anlattılar..."

"Mandela'yı sessizliğin karanlığına gömmek, satın almak mümkün değil. Milyonlarca bellekte onun yüzü, milyonlarca dilde onun adı..."

"Biz, Güney Afrikalılar, bugünkü azınlık rejiminin dayattığı barbarlıktan kurtulamadığımız için biraz olsun utanıyorsak ve hala umudumuz varsa bunu Winnie ve Nelson Mandela gibi insanlara borçluyuz."
-Breyten Breytenbach
(Arka Kapak)
Kapat