Napolyon İmparator ve General Osman Pamukoğlu

Napolyon İmparator ve General
Osman Pamukoğlu

%5 İNDİRİM
125,00 TL
118,75 TL
Temin süresi 5 iş günüdür.
9789751042750
892013
Napolyon İmparator ve General
Napolyon İmparator ve General
118.75

Napolyon; İskender, Hannibal, Sezar'ın toplamından daha fazla savaş yönetmiştir ve Avrupa'nın (Batı'nın)gelmiş geçmiş en büyük generalidir.

Napolyon'la aynı dönemde yaşayan ünlü Alman şair ve filozofu Goethe'nin Bourrienne'in Hatıraları eserinden:“Gazetecilerin, tarihçilerin ve şairlerin Napolyon'un etrafında oluşturdukları tüm bu şöhret bulutu, tüm bu hayalâlemi, bu kitabın korkutucu gerçekliği karşısında yok oluyor; fakat kahraman burada hiçbir şekilde küçülmüşolmaz; tam tersine büyür. Bundan öğrendiğimiz şey, herhangi bir kişi bunu söylemeye cesaret ettiği zaman,gerçeğin ne kadar muhteşem bir şey olduğudur. Napolyon'un hayatı kaderin eliyle yazılmış büyük bir destandır;bunun tüm anlamı kendisini, hayal gücünü başıboş bırakan kişiye değil, fakat kadere inanan kişiye açıklanabilir.

Böylece, aynı şekilde, ölümlü bir insanın bin yılda sadece bir kez gerçekleştirdiği trajedi, bu sayfaların okuruiçin yeniden oluşturulmalıdır. O, bir insanın özgüven ve cesaret, tutku ve hayal gücü, çalışkanlık ve iradeyleelde edebileceği her şeyi elde etti. Bugün en yetenekli insanlara mümkün olan her yolu açmakta olan devrimlerçağında, Avrupa'nın ateşli gençleri önlerinde hem örnek hem de uyarıcı olarak, Batı'daki tüm insanlar arasındaen şiddetli olayları yaratan ve bunların ıstırabını çeken bu kişiden daha büyük bir adam bulamaz.”

Kapat