Muzaffer Şerif ve Sosyal Psikolojinin Nörolojik Temelleri Taner Özbenl

Muzaffer Şerif ve Sosyal Psikolojinin Nörolojik Temelleri
Ankara Dayanışma Akademisi Kitaplığı
Taner Özbenli

%10 İNDİRİM
157,00 TL
141,30 TL
Temin süresi 5 iş günüdür.
9789750533198
908639
Muzaffer Şerif ve Sosyal Psikolojinin Nörolojik Temelleri
Muzaffer Şerif ve Sosyal Psikolojinin Nörolojik Temelleri Ankara Dayanışma Akademisi Kitaplığı
141.30

“Sosyal psikoloji araştırmacıları, sosyal kuramlar ve sosyal pratikarasında köprü kurmalıdır. Birey ve toplumun, birbirlerini karşılıklı olarakyapılandırdığını hesaba katan bir genel perspektifle, sosyal yapıdaki iççelişkilerin, değişim ve gelişmeyle ilişkileri değerlendirilmelidir. Sosyalpsikolojinin krizinin, önceden gündeme gelmeyen epistemolojik, etikve politik sorunları tartışma fırsatı verdiği de unutulmamalıdır. Kuramsalve pratik temelleri sağlam biçimde oluşturulmuş sosyal nöroloji, sosyalpsikolojinin bunalımının aşılmasına katkı sağlayabilir.”
Muzaffer Şerif

Türkiye'de “komünist” suçlamasıyla akademiden dışlanan, ülkeden ayrılmakzorunda kalan, unutulan-unutturulan Muzaffer Şerif, dünyada sosyalpsikoloji literatürünün temel referanslarındandır. Taner Özbenli, bu kitaptabu değerli bilim insanının Türkiye'de 1942-1943'te tamamlayabildiği sondersin notlarını ilk kez gün yüzüne çıkarıyor.

Muzaffer Şerif ve Sosyal Psikolojinin Nörolojik Temelleri adlı bu küçükkitap, Şerif'in, disiplinlerarasılık yaklaşımının erken öncülerinden biriolduğunu da gösteriyor. Onunkisi, sosyal psikolojiyi hem felsefe, sosyolojive antropolojiyle, hem psikofizik ve otokinetik deneylerle etkileşim içindedüşünen bir yaklaşımdır. Taner Özbenli, burada bir sosyal nörolojinin deimkânlarını görüyor.

Kitap, Muzaffer Şerif'in bir düşünsel portesini çizerken, ders notlarını tutanöğrencisi eğitimci Hüseyin Avni Özbenli'yle de tanışmamızı sağlıyor.

Kapat