9789758020980
503522
Pervanenin Esrarı
Pervanenin Esrarı
13.50
Gelişmeyi ve çöküşü bir arada yaşayan bir toplumun öyküsü...

1998 yazı Lahor. Hindistan ve Pakistan karşılıklı nükleer denemeler yapmaktadırlar. Çocukluk arkadaşları olan Daru ve Ozi, Ozi'nin üç yıl sonra Amerika'dan dönmesiyle yeniden bir araya gelirler. İkisi de tekrar birlikte oldukları için çok mutludur. Ozi, Daru'yu eşi Mümtaz ile tanıştırır. Daru, gözlerini Mümtaz'dan alamaz. Bu Daru'nun hayattaki tek sorunu değildir. Daru haşhaş bağımlısıdır ve bu bağımlılığı yüzünden bankadaki işini kaybeder. İşsiz kalınca kendini iyice haşhaşa verir ve zamanla pek hoş sayılmayacak bir hayat sürmeye başlar. Tüm bunlar yetmiyormuş gibi bir de bir çocuğu öldürmekle suçlanır. Yaşamında en önemli iki tutkusu haşhaş ve en sıkı dostu Ozi'nin eşi Mümtaz olan Daru, gerçekten suçlu mudur?

Bir solukta okunan etkileyici bir roman. Uzun süre Pakistan'da en çok satılan kitaplar listesinde bir numaradaki yerini korudu.

"Bu yıl okuduğum romanlar içinde en iyisi..."
- Nadine Gordimer-

"Pervanenin Esrarı, insanı uzaklara götüren bir serüven ve okuru şaşırtacak açılımları içinde barındırıyor: Mohsin'in kahramanları felaketle flört ediyor..."
- Joyce Carol Oates-
(Arka Kapak)
Kapat