Psikomitoloji – İnsanı Öykülerinde Aramak 2 M. Bilgin Saydam

Psikomitoloji – İnsanı Öykülerinde Aramak 2
M. Bilgin Saydam, Hasan Kızıltan

%35 İNDİRİM
180,00 TL
117,00 TL
Temin süresi 1 iş günüdür.
9786256461130
980052
Psikomitoloji – İnsanı Öykülerinde Aramak 2
Psikomitoloji – İnsanı Öykülerinde Aramak 2
117.00

“… öyküleri seviyor ama vazettikleri hakikate de kuşkuyla yaklaşıyoruz. Çünkü biliyoruz ki, insanın el yordamıyla yaşadığı bu dünyada, doğruluğundan emin olabileceği mutlak bir hakikat yok; ne biliyorsa kendine ve hayata dair, her şey hikâye!”

 

Öykülerinde / mitlerinde ararken insanı, farklı dünya görüşlerinin farklı çözümlemeleri temellendirdiğini tespit edebiliriz. Bilmemiz gereken, hiçbir yorumun tek başına bütüncül kavrama için yeterli olmayacağı. Bireysel ya da kolektif bir miti yorumlamanın, ancak bir başka mitin içinden mümkün olacağını da unutmamalıyız. Hiç kimse gerçeğe sahip değil.

Bu farkındalık, temel etik sorunsalımıza yapıcı bir önermeye de açıyor bizi: Kendi dünya görüşümüzü “öteki” üzerine örtmekten imtina etmek, anlıyor / açıklıyor gibi yaparken yargılamaktan kaçınmayı insanbilimlerinin şiarı olarak benimsemek, her şeyin referansının insan zihni olduğunu varsaymak ve bütünü kavramaya bir nebze olsun yaklaşabilmek için çoğulcu-eşitlikçi ve dahi kendinden kuşkulu / ötekiye meraklı bir tutumun esas olduğunun farkındalığı, birlikte-dünyadalığımızı zenginleştirmek için elimizdeki tek formül.

Kapat