Yaba Edebiyat Dergisi Sayı: 85 %10 indirimli Kolektif

Yaba Edebiyat Dergisi Sayı: 85
Kolektif

7,00 TL
Tükendi
Yaba Edebiyat Dergisi Sayı: 85
Yaba Edebiyat Dergisi Sayı: 85
Yaba Yayınları
7.00

Değirmenin suyunu hesabettik; yayın, basım, kırtasiye, posta giderlerine baktık ki dergiden zarar etmenin makası biraz daha açılmış. Ne yapalım; hükümetimizden kopya çekerek 1 Lira zam yaptık. Bundan böyle okurlar Yaba'yı 7 Liradan alıp okuyacaklar. Öyle veya böyle şimdiye kadar yaşadı Yaba, şimdiden sonra da yaşayacaktır. Gerçeği söylemek gerekirse ne o yakamızı bırakıyor ne de bizim onu bırakmaya niyetimiz var. Muhterem bakanlık(!) değerli kâğıtlarla, parlak renklerle basılan, suya sabuna dokunmayan dergilere destek çıkar da şu bizim süssüz kendi halinde iyi işler yapmaya çalışan Yaba'yı görmez. Mesele nemalanmak değil, bizim asıl zorumuza giden, yıllar yılı kültür hizmeti veren bu dergilerin vergilendirilmesidir. Diyojen vari söylersek; 'Kültürsüz kültür bakanlığı' olarak bir faydan yok, gölge etme bari! Kültür dergilerini vergiden muaf tutmadığı gibi 2.sınıf tüccar tarifesinden vergi almaktadır. Yıllık peşin vergisini, stopajını, ıvır zıvır bir yiğın ekleme vergiyi zamanında ödemezseniz zamlı ödemek zorundasın. Manzara bu. Ekonomide çok başarılar(!). Öyleki ileri karakollar gibi ekonomistleri bile Amerika'dan getirecek kadar bilinçliler söyüşleme konusunda! Deveyi amuduyla yutanlarla boş tencereden umut bekleyenlerin ülkesini yönetenlerden farklı bir şey bekleyemezdik zaten.

Çünkü 90 yıldan beri Hükümetler ak'ıyla karasıyla birbirini tamamlamıştır. Tıpkı şu günlerde yapıldığı gibi. Hükümet 'Barışı kuracağım' diye bir hava yaratıyor ama asıl Muhatabı bırakıp devşirme figürasyonla şov yaptığı gibi. Bazı fikir garibanları da buna inanıyor... (Keşke biz yanılsak)


BU SAYI yılbaşınızı şenlendirecek. Zengin konularıyla harika bir sayı olduğunu söylemeliyiz. Önce İsmail Beşikçi hocaya teşekkür edelim. Bizi kırmadı, gündeme ilişkin Hükümet Paket'ini renkli uslubuyla yorumladı. Onu izleyen yorum, eleştiri, inceleme, sanat, anı, öykü, şiir, söyleşi ve kitap tanıtımlarıyla okunmaya değerdir.

Şiir demişken; Enver Gökçe'nın MEMLEKETİMİN ŞARKILARI'nı gözden kaçırmamanızı isteriz. Türkiyeli şair nasıl olunur'un bir ifadesi adeta. Türkiye solunun enderlerinden olan Gökçe'yi ölüm yılında saygıyla anıyoruz. Bu şiirini halklar nezdinde çerçeveleyip mekânlara asmak gerekir.Mehmet Ercan, Ali Yüce, Nevzat Kırkpınar'ın şiirleri de gündeme yakın duruyor. Kültür sanat paylaşımın, kardeş halkların, barışseverliğin ötesinde daha iyi bir şey yoktur. Gelecek sayıda buluşmak üzere, sağlıklı nice yıllara.
(Tanıtım Bülteninden)

Kapat