Üvercinka Dergisi Sayı: 61 Kasım 2019 Kolektif

Üvercinka Dergisi Sayı: 61 Kasım 2019
Kolektif

9,00 TL
Temin süresi 14 gündür.
3990000022799
806436
Üvercinka Dergisi Sayı: 61 Kasım 2019
Üvercinka Dergisi Sayı: 61 Kasım 2019
Üvercinka Dergisi
9.00

Üvercinka'nın “Dergisinden Kurucusuna” başlıklı kapak yazısında bu ay, derginin kurucu Zühal Tekkanat'la 5 yıllık (60 sayı) birlikteliğinin kazanımları vurgulanıyor. 27 Ekim'de vefat eden Tekkanat üzerine orta sayfada Aydan Ay'ın “Sevgili Zühal'imiz Hep Aramızda” başlıklı yazısını, “Zühal Tekkanat'ın Yaşamından Kesitler” yazısı tamamlıyor. Kirpigibi adlı sanal yayının editörleri Nesrin Karyıldız ile Ali Kandaz'ın “Zühal'le Son Söyleşi”si, güncel tartışmalara yanıt oluşunun yanı sıra belgesel olarak da değer taşıyor. Kültür Postası ise Üvercinka'nın yayın yönetmeni Seyyit Nezir'le söyleşide, “Genel Kurul Eşiğinde CSKSD'ye Saldırılar” başlığı altında edebiyat dünyasına ilişkin pek çok konuyu ele alırken Kaz Dağları'nı tartışmayı da irdeliyor.

Barış Erdoğan, “T'uzak Kitaplar”; Mahmut Aksoy, “Ortadoğu Ve Avrupa Şiirinde Ses Oranı” denemeleriyle ilginç konular değiniyorlar.

Büyük şair üzerine yayına hazır bir kitap çalışması da bulunan Mustafa Karadeniz, kapsamlı incelemesinin bir bölümünü “Cemal Süreya Şiirinde Gerçeklik Algısı” başlığıyla okura sunarken; Yelda Karataş, geçen yıl TÜYAP Kitap Fuarı'nda CSKSD'nin düzenlediği “Cemal Süreya Şiirinde Hakikat İmgesi” konulu panelde söylediklerini, “Babası Da Dahildir Şairin Yaşamına” başlıklı yazısıyla daha geniş bir okur kitlesine açıyor.

Cem Bayındır, “Orhan Kemal'in Kökenleri” incelemesinde usta romancının soyağacına ilişkin ilginç bulgular getirirken; Yıldız Tümerdem, “Aziz Nesin Ve Yitimsiz Anılar”ında büyük yazarın güncel yaşamından kesitler sunuyor. Halit Payza, “Kayıp Sembolün Masonik Ritüeli” yazısında kurban olayının tarihsel gizemini çözmeye yönelirken; Olcay Bağır, “Yol'un Serüveni” yazısında ustalıklı bir arka plan çözümlemesi veriyor.

Hüseyin Alemdar, “Attilâ İlhan'ım Belâ Vaktim Benim” yazısında büyük şairi duygulu bir anlatımla anıyor. Ömer Demircan, Sümerler “ABC'yi Nasıl Buldu?” yazısında tarihe ışık tutarken; Turgut Bağır, “Pazarkaya'nın Oyunu: Mediha” yazısında kadına dair ciddi toplumsal ve psikolojik veriler üstünde duruyor.

“Kaz Dağlarından Selam” başlıklı haberde, Ekoloji Birliği'nin çalışmalarına yer verilirken, Abdülkadir Budak'tan Zühal Tekkanat'a 400'ü aşkın sanatçının imzaladığı “Su ve Vicdan Nöbeti” bildirisinin basına sunuluşuna, Rasim Savak, “Zehirli Yaban Gülleri” yazısıyla katkı sağlıyor.

Kemal Bek'ten “İnsanın Kurdu”, Nazmi Bayrı'dan “Yola Çıkıyoruz”, Celal İlhan'dan “Derviş” öyküleri; Ahmet Emin Atasoy, Cem Bayındır, Damar Orhan Özgül, Fatma Başural, Figen Şentürk, Hüseyin Alemdar, Melahat Babalık, Mustafa Emre, Mustafa Günay, Sabahattin Yalkın, Sevim Yazar, Ümit Öztürk, Veysel Boğatepe, Yelda Karataş, Yusuf Ziya Bozdoğan ve Zeki Gümüş'ün şiirleri dergiyi zenginleştiren ürünler olarak ağırlık kazanıyor.

Kapat