İz Dergisi Sayı: 44
İz Dergisi Sayı: 44
Fotoğrafevi Yayınları
15.00

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla, 44. sayımızda altı kadın fotoğrafçıyı konuk ediyoruz.

İlk olarak 1935'ten 1985'e kadar Beyoğlu'ndaki Foto Galatasaray adlı stüdyosunda kesintisiz olarak fotoğrafçılık yapan Maryam Şahinyan'ın (1911, Sivas - 1996, İstanbul) kareleri var. Şahinyan'ın arşivini gün yüzüne çıkartan Tayfun Serttaş'a İz dergisiyle paylaşımı için teşekkür ediyoruz.
-Yazı: Tayfun Serttaş

VII Photo'dan Stephanie Sinclair, hâlâ dünyanın gündeminde olan "çocuk gelin"ler sorununa Afganistan üzerinden dikkat çekiyor.
-Yazı: Bedia Ceylan Güzelce

"Türkiye'nin ilk kadın savaş foto muhabiri" Semiha Es, ağırlıklı olarak Kore savaşında çektiği fotoğraflarıyla katılıyor bu özel sayımıza. Semiha Es'in arşivini teslim ettiği Özgün Levent'e de katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.
-Yazı: Özgün Levent

Dünyanın en bilinen ikonik yüzlerinden Marilyn Monroe'yu Magnum Photos'tan Eve Arnold'un kareleriyle bir kez daha belleğimize işliyoruz.
-Yazı: Nerih Akoğul

Nadire Günday'ın Maraş'tan Soma'ya, Urfa'dan İzmir'e iki yıl boyunca dolaşarak "ışıkla boyama" tekniğiyle gerçekleştirdiği çalışmasında Anadolu insanının sıcaklığı var.
-Yazı: Nurduran Duman

Son olarak bir kadın politikacı var. Magnum Photos'tan Marilyn Silverstone, Hindistan'ın başbakanlarından İndira Gandhi'nin yaşamından bir kesit sunuyor.
-Yazı: Haydar Ergülen

Kapat