İz Dergisi Sayı: 40
İz Dergisi Sayı: 40
Fotoğrafevi Yayınları
15.00

Almanyalı fotoğrafçı Hans Madej'in 1897-1995 arası Doğu Avrupa'dan kareleriyle başlıyoruz 40. sayımıza. Özellikle 1989 yılında Berlin Duvarı'nın yıkılmasıyla simgeleşen politik altüst oluşun getirdiği dramatik değişikliklerin ve sıradan varoluşların izlerini taşıyor Madej'in fotoğrafları.

Zaman gazetesinin 25. yıl kutlamaları kapsamında dünyaca ünlü 25 fotoğrafçıyla gerçekleştirdiği "Türkiye'de Zaman" başlıklı projeden bu sayımızda da üç fotoğrafçıya yer veriyoruz. Steve McCurry, Bursa'da yeni restore edilen Mevlevi dergahındaki semazenlerle; Eric Bouvet, İstanbul Taksim civarındaki gece devriyesi yapan polislerle; Massimo Mastrorillo da Gaziantep ve İstanbul'daki kentsel dönüşüm sonuçlarıyla katılıyor bu sayımıza.

İstanbul'daki "kentsel dönüşüm" projeleriyle en simgesel olanı kuşkusuz Sulukule. İspanyalı fotoğrafçı Joan Alvado, 2008-2010 yılları arasında çektiği Sulukule'nin yıkımını belgeleyen fotoğraflarını "Sulukule"nin Son Günleri" başlığı altında toplayarak İstanbul'un görsel belleğine önemli bir not düşüyor.

Serdar Bayburtlu, objektifini raylı ulaşım istasyonları ve hava alanlarına çeviriyor. Bayburtlu, beklemenin durağanlığı ile gitmenin/gelmenin devinimi arasında yaşanan süreci "Durağanlıkta Devinim" adını verdiği projesiyle anlatıyor.

Murat Yazar da "kent bakan" fotoğrafçılardan. Başta doğduğu kent Şanlıurfa olmak üzere İstanbul, Nevşehir, Diyarbakır, Kars ve Şırnak'a bir geziye çıkıyoruz Yazar'ın kareleriyle.

Bu sayımızda son olarak Kamil Fırat'ın geleneksel yağlı güreş fotoğrafları var. Kendine özgü ritüeliyle, çocukları da işin içine katan kollektivist yapısıyla her daim farklı bir görselliği yansıtan yağlı güreşler, Fırat'ın objektifiyle yeniden yorumlanıyor.

41. Sayımızda görüşmek üzere.

Kapat