İz Dergisi Sayı: 38
İz Dergisi Sayı: 38
Fotoğrafevi Yayınları
10.00

Bangladeşli fotoğrafçı Saiful Huq'un, ülkesindeki "Gemi hurdalığında yaşam" serisiyle başlıyoruz 38. sayımıza. Yaklaşık 3 milyon insanın hayatlarını tehlikeye atarak ve günde iki doların altında ücret alarak geçinmeye çalıştığı bu söküm tersanelerinden elde edilen demirler, Bangladeş'in "kalkınmasında" kullanılıyor.

Ardından engin denizlere açılıyoruz Faruk Üründül'ün karelerinde. Uzun yıllar açık denizlerde "gemici fotoğrafçı" olarak dolaşan Üründül, başka bir "zor dünya"nın kapılarını aralıyor.

Kenan Bacak'ın tersanesi ise içeriden. Zor çalışma koşulları, Bangladeş'teki kadar ağır olmasa da, Türkiye'deki tersanelerde de hükmünü sürüyor. "Tersane işçilerinin ölüm haberleri" sık sık gündemimize gelse de, değişen bir şey olmuyor, bir sonraki ölüme kadar unutulup gidiyor.

37. sayımızda Zaman gazetesinin 25. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen "Türkiye'de Zaman" konulu fotoğraf projesine katılan dokuz fotoğrafçıya yer vermiştik. Dünyanın ünlü 25 fotoğrafçısı Türkiye'ye gelerek proje kapsamında farklı çalışmalara imza atmışlardı.

Bu sayımızda da bu çalışmaları yayımlamaya devam ediyoruz. Jane Evelyn Atwood, "Dünyanın merkezine yolculuk" olarak gördüğü Zonguldak madenlerinde yerin 350 metre aşağısındaki yaşamı; Bruno Barbey, "Dünya mirası" İstanbul'un gündelik hallerini; Ed Kashi, "Dünyadaki dönüşümün tam ortasında"ki Türkiye'nin farklı kentlerinden kesitleri; Guillaume Herbaut ise "Militan sessizlik" olarak nitelediği Rize'deki çay üretimi sürecini paylaşıyor kareleriyle...

Tolga Altuntaş ve Cem Türkmen'in "Bir masallar ülkesi Hindistan"dan getirdiği renkli yaşamlarla bitiriyoruz 38. sayımızı.

İki küçük notumuz var. Birincisi; Fotografevi'nin adres değişikliğini bir kez daha anımsatmak istiyoruz. Yeni adresimizi yan sayfadaki künye bölümünde bulabilirsiniz. İkinci olarak da; yeni yerimizdeki ilk etkinliğimiz olan "İz Dergisi Kapakları" sergisini, 30 Mart'a kadar gezebilirsiniz. Sergide, "dünyanın görsel belleğini yayımlamayı" amaç edinen İz dergisinin kapaklarında yer alan dünyaca ünlü fotoğrafçıların toplam 37 karesi yer alıyor.

Kapat