Ezgiler Ezgisi %25 indirimli Kolektif

Ezgiler Ezgisi
Kolektif

%25 İNDİRİM
14,00 TL
10,50 TL
Tükendi
9789750709463
773168
Ezgiler Ezgisi
Ezgiler Ezgisi
10.50

Mühür gibi koy beni yüreğinin üstüne' diyor Ezgiler Ezgisi'nin adsız ozanı, Mühür gibi kolunun üstüne Çünkü ölüm gibi güçlüdür seviBu sözün -şiirsel tadı ötesinde- ne denli gerçek olduğunu anlamak için yaşamda bir kez âşık olmak yetmez mi?

Samih Rifat

Süleyman'ın Şarkısı, Neşideler Neşidesi ya da Ezgiler Ezgisi. Kitabı Mukaddes'in Eski Ahit bölümünde yer alan bu küçük kitabın tensellik ve aşk yüklü dizeleri, okuyanları yüzyıllardır şaşkınlığa uğratmıştır. Bugünkü biçimiyle yazılış tarihi İÖ 5. yüzyıldan sonraki dönemi göstermekle birlikte, İÖ yaklaşık 10. yüzyıldan kalma olduğu sanılan bu şiirler, yeryüzünün en eski ve en kutsal aşk dizeleriyle örülüdür.
İnsanoğlunun yarattığı en büyüleyici erotik yapıtlardan biri sayılan Ezgiler Ezgisi'ni, Samih Rifat'ın Türkçesiyle ve Marc Chagall'in desenleri eşliğinde sunuyoruz.

Kutsal Kitap'ın sayfalarını karıştıran birinin onunla karşılaştığında şaşırmaması olanaksızdır. Yalvaçların, kralların, firavunların, günahkâr ecelerin, çobanların ya da kölelerin, birbiri ardından sahneye çıkıp indiği, baştan sona savaş, göç, öç alma, kıtlık, katliam, yıkım, ölüm, kösnü öyküleriyle ve eskil bir tarih kitabı söylemiyle süre giden Eski Antlaşma (Ahd-i Atik) metinleri arasında bir çiçek bahçesi gibi durur Ezgiler Ezgisi... 'Öpücükler versin bana ağzıyla!' dizesi gelip patlayıverir birdenbire ve Kutsal Kitap'ın ağırbaşlı, kutsallık yüklü, çoğu kez ürkünç dünyası içinde bambaşka bir dünyaya bir pencere açılır... Sevgilinin 'mür' damlayan dudaklarından, ceylanın ikiz yavruları gibi oynaşan memelerinden dem vurulur.

Kapat