9786057492722
950810
Bir Yol Hikayesi - Toroslar'da (Ciltli)
Bir Yol Hikayesi - Toroslar'da (Ciltli)
200.00

Mersin, Çamlıyayla'daki Cehennemdere ve Kadıncık vadileri, içerisindeki derin kanyonları ve zengin bitki örtüsü ile ziyaretçilerine olağanüstü görüntüler sunar. Alçak rakımlarda başlayan kızılçam ormanları, yükseldikçe yerini karaçam, göknar ve sedire bırakır.


Bu ormanlara ulaşmak güçtür. Bu nedenle, Toros Dağları'nın diğer kesimlerindeki ormanlara nazaran insan etkisinden daha az zarar görmüştür.


Cehennemdere ve Kadıncık vadilerinde 1960'lı yıllarda açılan orman yolu, ormancılık tarihinde insan emeğinden makine kullanımına geçişin ilk örneklerinden birini yansıtıyor.


Türkiye'nin fotoğraf tarihinde çok az bilinen ve az sayıda eserine rastladığımız fotoğrafçı Mehmet Avcıdırlar tarafından çekilen ve her biri ayrı bir tarihi belge niteliğindeki siyah beyaz fotoğraflar, orman yolunun nasıl yapıldığını, coğrafyanın durumunu ve çalışanların dünyalarını aktarıyor.Araştırmacı-fotoğrafçı Aykut İnce'nin, bölgenin günümüzdeki durumunu yansıtan fotoğraflarıyla birlikte; ülkemiz ormancılığında yol yapım tarihine dair verdiği bilgiler, o günleri yaşayanlardan aktardığı anekdotlar ve orman yolunun bu vadilerdeki etkilerine dair gözlemleri, doğa-insan ilişkisine farklı bir bakış açısı ve yorum getiriyor.(Tanıtım Bülteninden)


Kapat