9786053252863
960053
100. Yılda Şiirin Yüzleri
100. Yılda Şiirin Yüzleri
50.00

"100. Yılda Şiirimizin Yüzleri" adlı güldeste, günümüz döneminin yaşayan şairlerinin biyografileriyle birlikte birer şiirlerinden oluşmaktadır. Şairler şiirlerini bu güldeste de kendileri seçerek, hazırlayanlara göndermişlerdir. Bu güldestedeki şiirler, hazırlayanlar tarafından da seçilebilirdi. O zaman şiirlerin seçim zevki hazırlayanlara ait olurdu. Bir İz Edebiyat'ın hazırladığı şairlerin kendi seçtiklerinin biraraya getirilmiş olanlarından oluşması daha makbuldür.


Çünkü, güldesteler yayımlandığı dönemin, yani o zaman diliminin beğenisini yansıtır. Çağında yani güldestenin yayımlandığı zamanda beğenilen şiirlerin, kuşkusuz daha sonraki zamanlarda da beğenileceği ve tercih edileceğini düşünmek mümkündür.


Güldesteler, edebiyat tarihimizi aydınlatması, fikir vermesi, dönemin anlayışını yansıtması, hattâ malzeme olması açısından çok önemlidir.


Güldesteler, belli zaman aralıklarıyla mutlaka hazırlanmalıdır. Gelecek kuşaklara hazırlandığı dönemin zevkini, sanatını aktaracak olan kaynaklar ve belgeler bu güldesteler olacaktır.


Bu güldestede yer alan yüz şairimizin hepsi de çok değerli ve önemlidir. Hepsi de şiir sanatımızın yüzakı şairlerdir. Ama Yavuz Bülent Bakiler, Nurullah Genç, Bestami Yazgan, Hilmi Şahballı, Vural Şahin, İbrahim Sadri, Âşık Feymanî, Bedirhan Gökçe gibi daha adını sayamadığım şiir sanatında önemli yerleri olan şairlerimizin olması bu güldestenin değerini artırmaktadır.(Tanıtım Bülteninden)


Kapat