Osmanlı'da Devletlerarası İlişkiler: Siyaset - Yaşam - Yenileşme - Seç

Osmanlı'da Devletlerarası İlişkiler: Siyaset - Yaşam - Yenileşme - Seçilmiş Makaleler 1 (Ciltli)
Kemal Beydilli

%5 İNDİRİM
350,00 TL
332,50 TL
Temin süresi 5 iş günüdür.
9786050846027
941091
Osmanlı'da Devletlerarası İlişkiler: Siyaset - Yaşam - Yenileşme - Seçilmiş Makaleler 1 (Ciltli)
Osmanlı'da Devletlerarası İlişkiler: Siyaset - Yaşam - Yenileşme - Seçilmiş Makaleler 1 (Ciltli)
332.50

Son dönem Osmanlı Tarihi alanında yaptığı orijinal çalışmalarla hem yurt içinde hem de yurt dışında maruf, bu konuyla alakalı İslam Ansiklopedisi'nin birçok maddesini yazan, Prof. Dr. Kemal Beydilli'nin kendi seçtiği makaleleri kitaplaşıyor.
Prof. Dr. Kemal Beydilli'ninOsmanlı'da Devletlerarası İlişkiler: Siyaset-Yaşam-Yenileşme / Seçme Makaleler-1ismini koyduğu bu çalışma, Osmanlı'nın son yüzyılını ele alarak okuyucuya imparatorluğun önemli bir dönüm noktası olan 1774 Küçük Kaynarcaʼdan itibaren siyasi hayatının yaklaşık son bir buçuk asrını takdim etmeyi amaçlar. İmparatorluğun son dönemlerindeki sıkıntıları gözler önüne seren ve yenilenme zaruretine işaret eden bu süreç yıkılış maceramızın özü olan “Şark Meselesi” konulu çalışmayla sona ermektedir.
1757-1839 arası tahtta bulunan hükümdarların devletin içinde bulunduğu durumdan ötürü ağır sorumluluk içinde oldukları, devletin yenilenme zaruretinin idraki içinde eski yapıyı değiştirmeyi amaçlayan ve hayatȋ yenilenmeleri göze alanların ise sonunda belki II. Mahmud gibi “gâvur padişah” yakıştırmasına layık görülmeleri, bu dönemin günümüze kadar gelerek vebalini taşıyan töhmetlerindendir. 18. yüzyılın ikinci yarısı itibariyle uzayıp giden asudeliği, III. Mustafa döneminde Rus Savaşı'na girişilmesiyle (1768) felaketli bir şekilde sona erdi. 1774 Küçük Kaynarca ile biten savaş aslında adeta bir mütareke hükmündeydi ve Kırımʼın kaybıyla sonuçlanan gelişmeler mücadelenin kapılarını tekrar açtı. III. Mustafaʼnın açtığı savaşın ağır vebali halefi I. Abdülhamidʼin üzerinde kaldı (1774). Onun açmak zorunda kaldığı müteakip mücadelenin vebali de III. Selimʼin üzerine yığıldı (Yaş Antlaşması 1792).
Çalışmada bulunan padişah portreleri dönemin dünya görüşünü, dış ve iç siyasetteki gelişmeleri, günlük yaşam tarzlarını, sosyal hayatın özelliklerini ve ekonomik durumu gözler önüne seriyor.(Tanıtım Bülteninden)


Kapat