İran'da Emperyalizme Karşı İşçi İktidarı Uğruna Mücadele Keith Jones

İran'da Emperyalizme Karşı İşçi İktidarı Uğruna Mücadele
Keith Jones

15,00 TL
Temin süresi 5 gündür.
İran'da Emperyalizme Karşı İşçi İktidarı Uğruna Mücadele
İran'da Emperyalizme Karşı İşçi İktidarı Uğruna Mücadele
Mehring Yayıncılık
15.00

İran burjuvazisi emperyalizmin egemenliği altında olmaktan rahatsız. Fakat bu rahatsızlığın teknedeni, ABD ve Avrupa emperyalist güçlerinin yırtıcılığının İran burjuvazisinin “kendi” işçi sınıfınınsömürüsünü genişletme ve İran'ı bölgesel bir egemen haline getirme çabalarını sekteye uğratıyorolmasıdır.

İran burjuvazisi ve onun İslam Cumhuriyeti, sınıfsal konumundan dolayı, Ortadoğu'daki işçi veemekçileri tüm etnik ve dinsel ayrımların ötesinde devrimci temelde harekete geçirmekten yapısalolarak acizdir ve dahası buna şiddetle karşıdır.

Ne var ki Washington'ın saldırganlığına, entrikalarına karşı koymak ve bir bütün olarakemperyalizmi yenilgiye uğratmak için geçerli tek mücadele budur. İşçi sınıfına düşen bu görev,ancak emperyalizme karşı mücadele toplumsal eşitsizliğe ve her türlü sınıfsal baskıya karşımücadeleyle, yani sosyalizm mücadelesiyle aşılandığı ölçüde gerçeğe dönüşecektir.

***

Keith Jones, Sosyalist Eşitlik Partisi'nin (Kanada) ulusal sekreteri ve Dünya Sosyalist Web Sitesi'nin(WSWS) Uluslararası Yayın Kurulu üyesidir. WSWS'de ağırlıklı olarak İran'da sınıf mücadelesi,Ortadoğu jeopolitiği, Güney Asya'da siyaset, işçi mücadeleleri ve devrimci sosyalist strateji üzerine
yazmaktadır.

Kapat