Kazanma Sanatı: Moneyball Michael Lewis

Kazanma Sanatı: Moneyball
Michael Lewis

%35 İNDİRİM
250,00 TL
162,50 TL
Temin süresi 1 iş günüdür.
9786258489934
978371
Kazanma Sanatı: Moneyball
Kazanma Sanatı: Moneyball
162.50

Bu kitabı kaleme aldım çünkü hikâyeye âşık oldum. Bu, birçoğu MLB için yeterli olmadıkları gerekçesiyle defalarca reddedilmiş, değerleri bilinmeyen bir grup oyuncu ve yöneticinin MLB’nin en başarılı kulüplerinden birini inşa edişlerinin hikâyesiydi... Bu macera çok masumane bir soruyla başladı aslında: En fakir beyzbol takımlarından biri olan Oakland Athletics nasıl oluyor da bu kadar çok maç kazanabiliyordu?

 

2002 sezonu açılmadan önce Oakland en önemli (ve pahalı) üç oyuncusunu bırakmak zorunda kaldı, hemen hemen herkes tarafından gözden çıkarıldı ama sonra Amerikan Beyzbol Ligi’nin üst üste galibiyet rekorunu kırdı. Lewis işte bunun nasıl olduğunu araştırıyor. Yıllar boyunca yazılım mühendisleri, istatistikçiler, Wall Street analistleri, avukatlar ve fizik profesörlerinden oluşan amatör beyzbol meraklıları tarafından toplanan sayıların gösterdiği, daha doğrusu kanıtladığı bir şey var: Oyuncular ve takımlar için geleneksel başarı kıstaslarının ölümcül derecede kusurlu olduğu. Bu bilgi yıllardır ortalıkta dolaşıyor ve MLB’de kimse buna aldırış etmiyordu. Ta ki Oakland Athletics’in menajeri Billy Beane’e kadar.

 

Muhteşem karakterler ve beklenmedik bir hikâyeyle Michael Lewis, bize bu bilginin nasıl ve neden işe yaradığını gösteriyor. Kazanma Sanatı zor bir şeyin, paranın satın alamayacağı bir şeyin, başarının sırrının arayışı.

 

“Derslerle dolu bir kitap.” —Forbes

 

Kazanma Sanatı’nın dört kelimesinden sadece birini anladım ve bu hâlâ yıllardır okuduğum en iyi ve en sürükleyici spor kitabı.” —Nick Hornby

 

Kazanma Sanatı, Lewis’in yazdığı en iyi iş kitabı. Hatta herhangi birinin yazdığı en iyi iş kitabı olabilir.” —Mark Gerson

Kapat