Katolik Isabel Martin Hume

Katolik Isabel
İspanya'yı Birleştiren Kraliçe
Martin Hume

%30 İNDİRİM
49,50 TL
34,65 TL
Temin süresi 5 iş günüdür.
9786257599351
906854
Katolik Isabel
Katolik Isabel İspanya'yı Birleştiren Kraliçe
34.65

Tarihin en etkili kadın figürlerinden biri, Kastilyalı Katolik Isabel…

Reconquista adıyla anılan savaşlardaki komutanlığı, aşırı dindarlığı, sebep olduğu katliamlar ve İspanya'yı birleştirmek için gösterdiği çaba ile kesinlikle sıradan olmayan bir isim.

Akdeniz tarihi odağında yayınlar yapan tarihçiler ve Akdeniz tarihine ilgi duyan okuyucular için 15. ve 16. yüzyılın özel bir önemi vardır. İspanyol tarihinin zirve noktalarını teşkil eden bu tarihler büyük hükümdarların güç mücadeleleriyle süslü ve fazlasıyla hareketlidir. Şarlkenlerin, II. Felipelerin diyarı İspanya, Avrupa'nın güç odağı olması sebebiyle zaten fazlasıyla ilgi çekmiştir. Fakat bu büyük hükümdarlara gerekli ortamı hazırlamış Isabel ve kocası Ferdinand gibi 15. yüzyıl yöneticileri de bir o kadar ilgi çekicidir. “Yobaz” denecek kadar dindar ve koyu bir Katolik olan Isabel'in İspanya'yı birleştirmek için gösterdiği çaba, oldukça etkileyicidir.

16. yüzyıl İngiltere kraliçelerini de beraberinde düşünürsek, Katolik Isabel aslında kadın hükümdarların, döneme nasıl damga vurduklarını gösteren önemli bir isimdir. Elbet gönülden dindardır; fakat fazlasıyla baskın bir karakter olarak “cinsiyetinin verdiği engelleri” sanki din kisvesi altında aşmış gibidir. Dolayısıyla, bu kitabın çevirisinin amacının, tarihin en önemli kadın figürlerinden biri olan Katolik Isabel'i Türk okuyucusuna tanıtmak ve bu önemli boşluğu bir nebze olsun doldurmak olduğunu ifade edebiliriz.

Tarihteki kadın karakterleri okuyucuya sunmak biz yayımcılar için her zaman heyecanlandırıcı bir faaliyet olmuştur. Bizce, tarihi kadın figürlerinin sayıca azlığından ziyade, kayıt altına alınmamışlıkları, önemli bir sorundur. “Kadınlar zaten hep ezilmiştir, tarihte hiç yerleri yoktur” kolaycılığını bir kenara koyarak baktığımızda, aslında tarihte fazlasıyla etkin olduklarını görebilmekteyiz. Fihrist olarak konuya bu bakış açısıyla yaklaşıyoruz; önemli kadınların hayatlarını ve eserlerini okuyucuya sunmaktan mutluluk duyuyoruz.

Türkçe yazına katkısı olması dileğiyle…alkan

Kapat