İstihdam, Faiz ve Paranın Genel Teorisi John Maynard Keynes

İstihdam, Faiz ve Paranın Genel Teorisi
John Maynard Keynes

48,00 TL
Temin süresi 5 gündür.
9786254432750
856310
İstihdam, Faiz ve Paranın Genel Teorisi
İstihdam, Faiz ve Paranın Genel Teorisi
Liberus Yayınları
48.00

Birinci Dünya Savaşı felaketi ve 1929 Büyük Buhran'ının neredeyse tüm dünya ekonomilerini darmadağın ettiği bir ortamda yazıldı İstihdam, Faiz ve Paranın Genel Teorisi. Ve İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra ise toparlanmaya çalışan ülkelerdeki ekonomistlerin başvuru kitaplarından biri oldu. Hatta bu kitapta açıkladığı yöntemler “devrim” olarak görüldü.

Keynes, piyasaların dokunulmazlığı ilkesinin kriz dönemlerinde işlemeyeceğini iddia ediyor. Ekonomik durgunluk durumunda en önemli önerisi devletin ekonomi organizasyonunda çok aktif rol alması. Klasik teorinin bırakınız yapsınlar sisteminin artık işlemediğini iddia ederek devletin piyasaya müdahil olmasını, devletin harcamalarını artırırsa ekonominin eski seviyesine gelebileceğini savunuyor. Ricardo, Mill, Marshall, Hume vb. iktisatçıların teorilerini ele alan Keynes onların hangi noktalarda yanıldıklarını/aksadıklarını ortaya koyuyor, kendi teorisinin nasıl daha etkili sonuçlar ortaya sereceğini gösteriyor.

Kimi klasik teorisyenler tarafından sosyalistlikle itham edilen Keynes, özel girişime dayalı kapitalist sistemin işleyişinden kaynaklanan aksaklıklara, yine kapitalist sistem içinde çözüm arayarak cevap vermeye çabalıyor.

Kapat