Bizi Ayıran Uçurum - Küresel Eşitsizliğe ve Çözümlerine Dair Kısa Bir

Bizi Ayıran Uçurum - Küresel Eşitsizliğe ve Çözümlerine Dair Kısa Bir Kılavuz
Jason Hickel

%5 İNDİRİM
246,00 TL
233,70 TL
Temin süresi 5 iş günüdür.
9786053162971
974098
Bizi Ayıran Uçurum - Küresel Eşitsizliğe ve Çözümlerine Dair Kısa Bir Kılavuz
Bizi Ayıran Uçurum - Küresel Eşitsizliğe ve Çözümlerine Dair Kısa Bir Kılavuz
233.70

Kalkınma sürecinde işlerin yolunda gittiği, dünyanın Güney'inin Kuzey'ini neredeyse yakaladığı, yoksulluğun son 30 yılda yarı yarıya azaldığı, 2030'a gelindiğinde yeryüzünden bütün bütün silineceği söyleniyor. Oysa dünyanın en güçlü devlet ve şirketlerinin desteğiyle anlatılan bir masal bu.


1960'dan bu yana Kuzey ile Güney arasındaki gelir farkı neredeyse üç katına çıktı. Günümüzde 4,3 milyar insan, yani dünya nüfusunun yarısından fazlası, günde 5 doların altında bir kazançla yaşamak zorunda. Öte yandaysa dünyanın en zengin 8 insanı insanlığın yarısının toplam gelirine denk bir serveti yönetiyor.


Peki bu uçurumu yaratan ne? 15. yüzyıldan bu yana Batı'nın dünyanın kalanını sömürmüş olmasının yol açtığı tahribat bir yana, yoksul ülkeler bugün de küresel ekonomik sisteme eşit koşullarda katılmıyor. Dünya Bankası ve IMF gibi uluslararası kuruluşlar eliyle Güney ülkelerine dayatılan yapısal reformlar ekonomilerine kasıtlı olarak zarar veriyor, Dünya Ticaret Örgütü'nün getirdiği kurallar da eşitsiz mübadeleyi körüklüyor. Dahası, Kuzey'in sömürüsünün yarattığı yoksulluğa artık küresel iklim krizinin olumsuz sonuçları ekleniyor.


Bizi Ayıran Uçurum, sorunları geçmişi ve bugünüyle berrak bir şekilde ortaya koyan bir kitap. Küresel ekonomi içinde yoksulluğa getirilecek ekonomik çözümler ile iklim felaketine getirilecek ekolojik çözümleri birlikte düşünüyor. Jason Hickel'ın Türkçe basıma özel önsöz ve sonsözüyle.(Tanıtım Bülteninden)


Kapat