İstihbarat Teorisi Ümit Özdağ

İstihbarat Teorisi
Ümit Özdağ

%20 İNDİRİM
400,00 TL
320,00 TL
Temin süresi 7 iş günüdür.
9786254419805
970585
İstihbarat Teorisi
İstihbarat Teorisi
320.00

“BİLGİ GÜÇTÜR.”–FRANCIS BACON


İstihbarat deyince birçok insanın aklına ilk olarak gelen, filmlerden veya romanlardan aktarılan imajlar çerçevesinde, suikastlar, entrikalar, sofistike silahlar ve öldürme teknikleri dünyasıdır. Oysa bu operasyonlar istihbaratın çok küçük bir parçasını oluşturur. İstihbarat, bilginin toplanması, analizi, karşılaştırılması, değerlendirilmesi, birleştirilmesi ve yorumlanması sürecinin sonunda ortaya çıkan üründür.


Bu çalışmada, istihbaratın ne olduğunun açıklanması gibi temel
bir bağlamdan hareket ederek, istihbaratın tarihi, istihbarat toplamada kullanılan temel araçlar ile istihbarat türlerini ele aldıktan sonra stratejik istihbarat üzerinde durulacak ve nihayet çalışmanın sıklet merkezini oluşturan stratejik analiz yöntemleri ele alınacaktır.


İçinde yaşadığımız çağ, beraberinde büyük bir veri-malumat ve bilgi bombardımanını getirmekte, ancak bu bombardıman bize her zaman gerçeği iletmemekte, aksine çoğu kez gizlemektedir. İşte bu noktada, analizcinin bir “sanatçı” duyarlılığıyla, değerlendirme yöntemlerini “sezgi” ile birleştirerek, bu bombardımanla yüzleşmesi gerekmektedir.


Çünkü bir bilim olduğunu vurguladığımız istihbarat aslında tüm bilim dallarını içinde barındıran keşfedilmemiş bir sanattır.(Tanıtım Bülteninden)

Kapat