Kur'an-ı Kerimde İşitsel ve Görsel Zeka İsmail Metin

Kur'an-ı Kerimde İşitsel ve Görsel Zeka
İsmail Metin

50,00 TL
Temin süresi 5 gündür.
Kur'an-ı Kerimde İşitsel ve Görsel Zeka
Kur'an-ı Kerimde İşitsel ve Görsel Zeka
La Kitap
50.00

İşitsel/Görsel zekâ “kelimelerle görmek” demektir. Anlamlı ses frekanslarının insan beyninde görsel resimlere, kavramlara dönüşmesidir.

İşitsel/görsel zekâ kavramı ele alındığında simgesel anlatımların, sembolizmin en yoğun işlendiği eserler binlerce yıllık kutsal metinler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilimsel araştırmalara göre dünyada en çok okunan ve derin içeriğinden dolayı üzerinde en çok araştırma yapılan kutsal kitap ise Kur'an-ı Kerim'dir.

Kur'an-ı Kerim vahiylerinin iç ya da dış ses frekanslarıyla insanoğluna duyurulmuş olduğunu biliyoruz. O hâlde işitsel görsel zekâyla ilgili bazı sorularımızın cevabını Kur'an-ı Kerim'de bulabilmeliyiz. Örneğin; ses etkisiyle oluşan vahiy kelimeleri, anlamlı varlığını görsel kavramlarla beynimizde nasıl tanımlatmaktadır? İşitsel ve görsel kavramların bilincimizde oluşturduğu ortak simgeler, hangi belirgin mantığı insanoğluna işaret etmektedir? Bu mantıksal hedefin binlerce yıldır sürekli olarak insanoğlunun beyninde/bilincinde gösterdiği görsel resimler neye benzemektedir?
Dünyada ilk defa ortaya çıkarılan bu keşifle gerçek maksadı anlayabilmek ve işitsel ve görsel zekâ sonuçlarıyla “ilahi vahyi bilincimizde görmek” mümkün olacak. Kutsal kitabımızın anlattığı tüm öykülerin, olayların, anlatımların görsel kavramlarının çizimlerini güçlü mantıksal bağlarıyla örgülenmiş olarak “göreceksiniz.”

Kapat