9789756117002
503613
Dün,Bugün,Yarın
Dün,Bugün,Yarın
23.00
Dünyanın en seçkin bilim yorumcularından biri olan Isaac Asimov'un makalelerinden oluşan bu kitapta, yazarın bilimsel değerlendirmelerden hayal gücüne, geçmişin incelenmesinden geleceğin yorumuna dek pek çok ilginç konu yer almaktadır.

Asimov bu kitabında, dünün en tartışmalı konusu Yıldız Savaşları projesini, günümüzün en tartışmalı konularından nükleer enerji ve yaratılış-evrim tartışmasını, milyonlarca okuyucuyu etkileyen akıcı üslubu, coşkusu ve ustalığıyla ele almaktadır. Asimov, sanayi üretiminde robot kullanımının yaratacağı sorunlardan, dünyadaki aşırı nüfus artışına, uzay yolculuklarından evrenin oluşumuna, uzaydaki enerji kaynaklarından fosil yakıtların yarattığı kirliliğe ve makalelerin yazıldığı günlerde henüz ortaya atılmamış bir kavram olan küresel ısınmaya dikkat çekerek, bizleri engin bilgisiyle aydınlatmaktadır. Küresel ısınma gibi, bu makalelerin henüz yazıldığı dönemde internetten adını koymadan bahsetmesi ise, Asimov'un makalelerindeki öngörülerin sağlamlığına işaret eder. Yazarın, kendi yaşamından ilginç anetdotlarla süslediği kitapta, geçirdiği baypas ameliyatının mizahi öyküsünü, "Hollywood"da yapamadığı kariyerinin hikâyesini de okuma fırsatı buluyoruz.

Keyifle okunan, yalın bir dile sahip olan "Dün, Bugün ve Yarın"da 20. yüzyıla damgasını vuran isimlerin başında yer alan Asimov'un bazı makaleleri, ilk kez yayımlanmaktadır.

Biyokimyacı olan Asimov, insanlığın bilgi alanına giren neredeyse her konuda 350'den fazla kitap yazmıştır.

Tartışmaktan ve sorgulamaktan yana olan herkes için...
(Arka Kapak)
Kapat