Humeynizm %20 indirimli Ervand Abrahamian

Humeynizm
İslam Cumhuriyeti Üzerine Denemeler
Ervand Abrahamian

%20 İNDİRİM
2,00 TL
1,60 TL
Tükendi
9789753423731
569761
Humeynizm
Humeynizm İslam Cumhuriyeti Üzerine Denemeler
1.60

Ayetullah Humeyni'nin sert imajı, başta Amerikan kamuoyu olmak üzere Batı bilincinde ucuz korku filmlerine benzer bir etki yaratmıştı; sert ve soğuk bakışlarıyla insanda korku, büyülenme, hayret ve şaşkınlık uyandırıyordu. Hem kendisi hem de İran İslam devrimi, fanatizmle, radikalizmle ve daha önemlisi bir dinsel fundamentalizm ile birlikte hatırlanır, algılanır oldu. Bu algılama Batı'da imal edilmişti, ama muhtemelen Humeyni'nin de çok işine yaradı.
İşte kitabın temel iddiası bu imajın Humeynizmle ilgili gerçeğin üstünü örttüğüdür. Humeyni'yi, fikirlerini ve hareketini tanımlamak için "halkçılık" terimini uygun bulur Abrahaimian; çünkü halkçılık, halka inmeyi, yerleşik düzene karşı siyasi protestoyu ve halkın statükoya karşı çıkışını ateşleyen sosyo-ekonomik konulara ideolojik ve entelektüel uyumu da içerir.

0 Merhabalar... Bu kitabın eski baskısını yıllar önce okumuştum ama kütüphanemde bulunmasını istediğimden yeniden sipariş verdim ve kitaplığımdaki yerini aldı. Gerçek bir dönemi gerçek bir yazarın kaleminden objektif bir dille keyifle okuyabilmenin yolu bu kitabı temin etmekten geçer. Ancak ilgili yayınevini uyarmam gerekiyor ki bir eserin içeriği kadar tanıtımı ve kapak (mizanpaj deniliyor herhalde) tasarımı çok önemli. Kimse surat asmış ihtiyar çirkin sakallı bir adamın resminin olduğu bir kitabı almak istemez. Yeni baskılarda devrik şah Pehlevi'nin ve Humeyni'nin karşılıklı makul resimlerinin kullanılması daha ilgi çekici olmaz mı acaba? Bir diğer eleştirim ise kitabın yazılarının çok küçük olması ve sayfalarının aşırı ince olması. Daha iri yazı karakteri bazı bölümlerinin kalın harflerle betimlenmesi ve ara başlıkların kullanılması (orijinalinde olmasa bile) yerinde olacaktır. kitap okuru içine çeken farklı bir dille yazılmış. İçerik olarak ilgi çekici olan bu eserin ise kapağı berbat. O yüzden beş üzerinden üç yıldız. ... Kimileri tarafından gerici ve yobaz şeriatçılar olarak, bazılarınca da sapkın mezhep ve fitne olmakla suçlanan bir toplumu kim tanımak ister. Tabi ki adil ve insaflı, hür düşünceye sahip insanlar. Bir toplumun, bir fikrin, bir fikir adamının hakkında gerçek bir yargıya varmanın yolu bellidir. Onun lehinde yazılan, aleyhinde yazılan ve bizzat kendi elinden çıkan eserlere bir göz atmaktır. Ancak bu eser dışarıdan bu üç bakışın da üstünde objektif ve tarafsız bir kalemden çıkıyor. Adil ve OBJEKTİF okuma alışkanlığı olan her okur bu kitaptan istifade edebilir. İran toplumunun ilgili dönemde yaşadıkları, tepkileri, psikolojik altyapısını görebilir. Herkese iyi okumalar. Sadece toplumun değil o ülkenin ilim adamlarının, akademisyenlerinin, işçi sınıfının, dindarlarının tepkileri mücadele yöntemi ile ülkemizdeki ilim/din adamlarının, akamedisyenlerinin, işçi sınıfının hayatları karşılaştırılabilir, mukayese edilebilir, notlar alınabilir. Her toplum her kesim mücadelesi ile tarihte bir iz ve zihinlerde bir resim bırakır.
Kapat