Herculine Barbin Namıdiğer Alexina B. %20 indirimli Michel Foucault

Herculine Barbin Namıdiğer Alexina B.
Michel Foucault

%20 İNDİRİM
120,00 TL
96,00 TL
Temin süresi 3 iş günüdür.
9789755709758
767232
Herculine Barbin Namıdiğer Alexina B.
Herculine Barbin Namıdiğer Alexina B.
96.00

Herculine Adélaïde Barbin, Alexina B. ya da Abel Barbin…

Bu hermafrodit, on dokuzuncu yüzyılda çokça tartışılan “kimlik avının” kurbanlarından yalnızcabiriydi. Alexina B.'nin erkek kimliğini elde ettikten sonra yazdığı Anılarım, cinsel kimlik arayışının birmesele haline geldiği on dokuzuncu yüzyıl gerçekliği içerisinde, metni yüz yıl sonra sağlık bakanlığıarşivlerinde keşfeden Michel Foucault'nun tabiriyle tarihi bir belge niteliğindedir.

Alexina B.'nin resmi olarak cinsiyet değişikliğine onay veren Doktor Chesnet ve Barbin'inotopsi raporunu hazırlayan Goujon'un incelemelerinin ve Oscar Panizza'nın Anılarım'dan ilham alarakyazdığı Manastırda Skandal'ının bir araya getirildiği bu kitap; tıbbın, hukukun ve toplumun “gerçek”cinsel kimlikleri sorguladığı, yargıladığı ve hükme bağladığı bir düzene ve hermafroditliğe dair genişbir bakış açısı sunar.

Ancak metni Foucault'dan da yaklaşık yüz yıl önce keşfeden bir kişi daha vardır: o yıllardaParis'te tıp eğitimi alan Doktor İbrahim Şevki. Anılarım, kendisi tarafından tercüme edilerek öncetefrika halinde, 1885 yılında da Ahmed Midhat Efendi'nin Mukaddime'si ve Hüviyet başlığıyla kitapolarak yayınlanmıştır. Sesini, sınırları ve dilleri aşarak iki yüzyıla yayılacak şekilde duyuran AlexinaB.'nin öyküsünü bu eşsiz edisyonla sunabilmenin kıvancını yaşıyoruz.

Kapat