Hata! - Neden Hata Yapmak En Büyük Yeteneğimiz? Kathryn Schulz

Hata! - Neden Hata Yapmak En Büyük Yeteneğimiz?
Kathryn Schulz

%35 İNDİRİM
125,00 TL
81,25 TL
Temin süresi 1 iş günüdür.
9786258489552
911573
Hata! - Neden Hata Yapmak En Büyük Yeteneğimiz?
Hata! - Neden Hata Yapmak En Büyük Yeteneğimiz?
81.25

Neden doğru olmak bu kadar haz verirken, hata yapmak bizi çileden çıkarır? 

 

Hata yapmak insana özgüdür, yine de neredeyse her şey konusunda haklı olduğumuzu üstü kapalı bir şekilde varsayma (ya da alenen bunda ısrarcı olma) eğilimindeyizdir. 

 

Pulitzer ödüllü Kathryn Schulz, hata yapmanın insan doğasının en temel özelliklerden biri olduğunu ve bu şekilde takdir görmesi gerektiğini iddia ediyor. Darwin’den, Freud’dan ve Sokrates’ten ABD Merkez Bankası’nın eski başkanı Alan Greenspan’e kadar çeşitli örneklerle hata yapmanın tarihi ve psikolojisine değinen ve “hatabilim” adını verdiği alanı gözler önüne seren yazar, hem korkunç boyutlardaki hem de gündelik çuvallamalarınız ve başarısızlıklarınızı algılama biçiminizi, ilişkilerinizi sonsuza dek değiştirecek. 

 

“Yaptığımız hatalara dair öngörülü ve keyifli bir tartışma. Schulz kurnaz ve iyi bir gözlemci, bilmemiz gereken ama bilmediğimiz şeylere dikkat çekmekte usta.”

—Daniel Gilbert, Mutluluk Beyinde Başlar’ın yazarı

 

“Zekice, keyifli ve sürprizlerle dolu… Tamamen haklı olmayabileceğimiz fikrini kabul etmeye istekli olsaydık, karşılaştığımız çok az sorunu ele alınamayacak şeyler olarak görebilirdik.”

—Bill McKibben, Doğanın Sonu’nun yazarı

 

“Entelektüalizm hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı! Schulz’un, kusurları ve hataları potansiyel olarak faydalı kabul etme çağrısı, kesinlikle dikkat çekici.”

Newsweek

Kapat