Kırbaç Altında Hasan Özbilen

Kırbaç Altında
Atda Olsa, İtte Olsa, Adam da Olsa…
Hasan Özbilen

118,00 TL
KARGO BEDAVA
Kırbaç Altında
Kırbaç Altında Atda Olsa, İtte Olsa, Adam da Olsa…
Platanus Publishing
118.00

İşte benim hayatımın bir parçası;

Adananın Büyük Dikili Köyünde doğmuşum, bugünkü haliyle Seyhan merkez ilçesinin Büyük Dikili Mahallesi. Köyün üç derslikli bir ilkokulu vardı, birleştirilmiş sınıflarda eğitim yapılıyordu o tarihlerde, ben üçüncü sınıfa kadar bu okulda okuduğumu hatırlıyorum. Babam köyün ileri gelen çiftçilerindendi, etraf köylerden tanımayan yoktu, elindeki kiraya tutulan tarlaları da sayarsak bin dönümü geçkin tarla kullanıyormuş babam Talat Özbilen, o zamanlarda ki ölçüye göre köyün ağalarından birisiymiş, soya, buğday, mısır, en çok ta pamuk ekimi yapılırmış tarlalarda.
O yıllar moda olmuş köyden şehir e göç etmek, ev alıp şehir e yerleşmek, babam da modaya uymuş Adana'nın Seyhan merkez ilçesinde yıllarca oturmuşuz, ilk, orta, liseyi Adana'da okudum liseden sonra Eğitim enstitüsünü yine Adana'da okudum, o sıralar öğretmen yetiştiren üç yıllık bir kurumdu.

Matematik öğretmeni olarak 26 yıl yine Adana'da bir okulda görev yaptım, 2004 yılında emekli oldum, bu arada hep kitap okuyarak günlerimi geçirdim, çok roman okudum. Yazın yaylaya çıkarız, Çamlıyayla ya, boş boş otururken aklıma geliverdi Dağın Kara yüzü benim adım Kerim, ilk adımı attım, akıcı olmasını istedim, geniş geniş, şişman paragraflardan kaçındım, konuyu karşılıklı konuşmalarla anlattım, Dağın kara yüzü iki Kerim'in çilesi, sonra da Dağın kara yüzü üç Kerim'in gözyaşları, son kitap ta elinizdeki bu kitap Dağın kara yüzü dört Kerim'in sevdasıyla dörtlü tamamlandı.

Bu arada Karanlığın öte yanı çalılıkta aşk romanı ile Kırbaç altında at ta olsa itte olsa adamda olsa… romanlarını yazdım. Kitaplarımı okuyanlar hep aynı türde modern köy romanı diyecekler, konuların bir ayağı hep çiftlik, bu da belki çiftlikte çocukluğumun başlamasından, özlemdendir.
Asla, asla deme endişe romanı yazım aşamasındadır, bittiğinde basıma gönderilecektir; bu romanı değişik bir tarzda yazdım, romanın kahramanlarının kendileri anlatarak konuyu oluşturuyor.

İşte benim atmış sekiz, atmış dokuz yaşından sonraki hayat mücadelem, hiçbir zaman bende yazdım bende ünlü bir yazar olayım hevesine kapılmadım, buna kitaplarımı okuyanlar karar verecek, benimki si sadece bir hobiydi, sağlıkla okuyun eserlerimi, sağlıkla kalın, iyi yaşayın.

23.08. 2020

Kapat