9786259892801
974321
Erzurum - Sözlü Basın Tarihi
Erzurum - Sözlü Basın Tarihi
170.00

Erzurum, Türk basınının en önemli merkezlerinden biri; geçmişte öyleydi şimdi de öyle… Envar-ı Şarkiyye'den bugüne onlarca gazete çıktı; ondan daha fazla dergi…
Erzurum'u Türkiye'nin önemli önce basın daha sonra medya merkezlerinden biri yapan bu birikim, çok kıymetli gazetecilerin gayretiyle meydana geldi. Envar-ı Şarkiyye'yi çıkaran isimsiz kahramanlardan Albayrak'ı İstanbul'dan bile takip edilen gazete yapan Süleyman Necati ve Cevat Dursunoğlu'na, Milletin Sesi ile Erzurum basın tarihine adını altın harflerle yazdırmış Kemal Alyanak'tan yaşadığı dönemde şehrin sosyo-kültürel faaliyetlerinin en büyük destekçisi olmuş Mithat Turgutcan'a kadar çok sayıda isim aynı zamanda bu şehrin basın tarihinin baş aktörleri oldu.
Onlardan sonra gelen Erzurumlu gazeteciler, ustalarından aldıkları bayrağı daha ileriye taşımak amacıyla yoğun gayret gösterdiler.
M. Talat Uzunyaylalı, Kadir Sabuncuoğlu, Öztürk Akkök, Mehmet Şener gibi marka isimlerin çalışmalarıyla Erzurum yerel basını bir süre daha ayakta kalmayı başardı. Bu kitap, 1960'lardan bugüne basın sektörünün çeşitli kademelerinde çalışan Erzurumlu gazetecilerin anlattıklarıyla oluştu. Gazeteciler kendi öykülerini anlatırken paylaştıkları hatıralarla, bilgilerle ve tanıklıklarla Erzurum basın tarihine de ışık tutmuş oldular.(Tanıtım Bülteninden)


Kapat