Bitmeyen Kavga Laiklik %15 indirimli Hakan Mertcan

Bitmeyen Kavga Laiklik
Türkiye'de Din-Devlet - Diyanet
Hakan Mertcan

23,00 TL
Temin süresi 15 iş günüdür.
9786054454815
521976
Bitmeyen Kavga Laiklik
Bitmeyen Kavga Laiklik Türkiye'de Din-Devlet - Diyanet
Karahan Kitabevi
23.00

Elinizdeki Kitapta laikliğin Hristiyanlığa özgü bir şey olduğu saçma düşüncesi gibi "Türkiye'ye özgü", "nev-i şahsına münhasır laiklik" anlayışı da teşhir ediliyor.

Din-devlet ilişkisi tarih boyunca değişkenlik gösterdi, farklı biçimler aldı. Siyaset-din ilişkisi farkılılıklar göisterse de din her zaman siyasal iktidarın (egemenliğin) hizmetinde bir ideolojik işlev görmeye devam etti.

Cumhuriyete geçişle birlikte din-devlet ilişkisi köklü bir değişikliğe uğramadı. İmparatorluk döneminde devlet aygıtınını merkezinde yer alan şeyhülislamlık kurumu, Diyanet İşleri Başkanlığı adını alarak yoluna devam etti. Tabii bu arada laiklikten de çok söz edildi.

Elinizdeki kitap, genel olarak laiklik ve Türkiye'eki laiklik anlayışının ve pratiğinin kapsamlı bir eleştirel tahlilini içeriyor. Hakan Mertcan, böyle bir eser ortaya koyarak, genel teorik planda Laiklik sorununun ve özellikle de Türkiye'deki laik anlayışının ve pratiğinin netleştirilmesi ve bilince çıkarılması bakımından önemli bir katkı yapıyor.

Kapat