Haftanın Kitabı İtalya'nın Kısa Tarihi

İtalya'nın Kısa Tarihi

 

Christopher Duggan, çev. Tuna Erkmen, Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi, Mart 2020. 

 

 

Sözü hiç dolandırmayalım, "kısa ve özet" kitaplardan ürkmekte haklıyız. Özellikle de akla gelebilecek her konuyu mümkün en küçük hacimde bize sunmayı amaçlayan ve bunu sindirmemizi bekleyen "hap" kitaplardan. 

 

Konu tarih olunca durum daha da hassaslaşıyor. 

 

Peki bir ülkenin kısa tarihinden söz edilebilir mi? Ya İtalya'nın? 

 

Öncelikle, pek fazla seçeneğimizin olmadığı bir gerçek. (Claudia Baldoli'nin Feylesof Yayınları'ndan çıkan kitabının halihazırda baskısı yok.) Roma İmparatorluğu ve Rönesans parantezine "sıkışıp kalmış" bir İtalya yarımadasında neler olup bittiğini öğrenmek için başvurabileceğimiz ciltler var elbette. Ama bir ulus-devlet olarak İtalya? Dolayısıyla, bir yerlerden başlamak lazım. Nitelikle niceliğin ayrı sepetlere konulması gerektiğini unutmadan, bu noktada rakamlardan bahsedebiliriz: Christopher Duggan'ın kısa İtalya tarihi 330 sayfa. 

 

Christopher Duggan (1957-2015), asıl olarak siyasi tarihi takip eden bir İngiliz tarihçi. Henüz Türkçeye çevrilmemiş bir diğer eseri de Mussolini İtalyası üzerine. Duggan, bir Roma İmparatorluğu ya da Garibaldi öncesi İtalya tarihi yazmadığını unutmamakla birlikte çalışmasının aşağı yukarı üçte birlik bir kısmını 19. yüzyıl öncesine ayırıyor. İtalya tarihinin ve kitabın geri kalan kısmının bizi bu başlangıçtan ne kadar uzaklaştırdığı meselesininse kapak görselinde isabetli bir şekilde çözüldüğünü söyleyebiliriz.

 

Bir noktayı vurgulamakta fayda var. Duggan'ın kitabında Akdeniz güneşi ve İtalya üzerine dillere destan İngiliz kültür tarihlerinden biriyle karşı karşıya değiliz. Hatta bu bağlamda İtalya'nın dikenlerinden bahsetmek daha doğru olabilir. Bir fikir vermek gerekirse, Fellini ve Dolce Vita bir satırla kendine yer bulabiliyor. Benedetto Croce ve Fiat markası ise doğal olarak daha şanslı.

 

İtalya dediğimiz coğrafyada 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren neler oldu? İtalya'nın Kısa Tarihi asıl olarak bu soruya verdiği yanıtla öne çıkıyor.

 

Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi'nin "Kısa Ülke Tarihleri" dizisi, azla yetinmeyen ve daha da çoğunu isteyenler için uygun bir başlangıç niteliğinde. Dizinin diğer kitapları Almanya, Yunanistan, Fransa, Rusya, İspanya ve Modern Hindistan üzerine.

 

 

https://www.ilknokta.com/christopher-duggan/italyanin-kisa-tarihi.htmKapat