Haftanın Kitabı 24.04.2020

Anadolu'da Son Dönem Osmanlı Resimlerinde Kent İmgeleri

 

Banu Parlak Uğurlu, Literatürk Academia Yayınları, Mart 2020.

 

 

Literatürk Academia Yayınları tarafından yayımlanan Banu Parlak Uğurlu'nun Anadolu'da Son Dönem Osmanlı Duvar Resimlerinde Kent İmgeleri isimli kitabı, sanat tarihi, Osmanlı tarihi, Osmanlı kent tarihi ve genel olarak kent tarihiyle ilgilenen okurların ilgisini çekecek.

 

Olası bir yanlış anlamanın önüne bir an evvel geçmek için, çalışmada konu edinilen duvar resimlerinin, bugün daha çok aşina olduğumuz anlamda "sokak duvar resimleri" değil, bekleneceği üzere, konak, cami, şadırvan gibi yapıların duvarlarını süsleyen resimler olduğunu belirtmek gerek. Özellikle konaklarda "duvar halıları"nın renkli tasvir geleneğini hatırlatan bu resimlerin gerek içerik olarak gerekse coğrafi anlamda kapsamı okurları şaşırtacak nitelikte. 

 

Edirne Vali Konağı'nda karşımıza çıkan, Floransa'nın -edebiyat ve müzik dahil- sayısız sanat eserine ilham vermiş Arno Nehri'nden manzaraların ya da Parthenon tasvirlerinin yanı sıra Anadolu'dan son derece ilginç örnekler kitapta inceleniyor. Gaziantep, Sivas, Tokat, Yozgat gibi şehirlerden gelen İstanbul tasvirlerinin yanında, İzmir dini mimarisinden Mekke ve Medine tasvirleri de geniş bir kültürel coğrafyaya ışık tutuyor.

 

Anadolu'da Son Dönem Osmanlı Resimlerinde Kent İmgeleri hem akademik dünyaya hem de sanat ve tarihle ilgili genel okura hitap ediyor.Kapat