9789755700120
388104
Deniz Orada
Deniz Orada
4.40

"Sıcak. Sıcak. Pencereyi açmayacaksın. Ses dışarı gidebilir. Yorganın altına, radyoyu kulağına dayayacaksın. Parazitleri bile kaçırmamaya çalışarak. Merdivenlerden gelen her ayak sesine kulak kabartacaksın. Sonra yukardan, kaldırımdan gelen ayak sesleri. Dinleyeceksin onları, gece gündüz.

Güzel kız adımları, hantal adımlar, korkak adımlar, çekingen adımlar, ölü adımlar, keskin adımlar, cesur adımlar. Bilmezdin değil mi adımların da bir dili olduğunu? Suyun, dağın, ağacın, böceğin, gecenin, fabrikanın, sıkıntının, ölümün, hüznün, kurt köpeklerinin, ayın, dumanın ve bulutun bir dili olduğunu, işte öğrendin. Neyi? Hiç. Hiçbir şey öğrenmedin. Belki hüznü ve acıyı biraz. Biraz da sıkıntıyı ve yalnızlığı. Az şey mi bunlar?"

Deniz Orada 1960'lardan sonra yükselen toplumsal muhalefetin içinde -hatta önünde- yer almış insanların yaşamlarının başarılı bir şekilde anlatıldığı bir yakın dönem romanı.

Tütün mitingleri, fabrika ve üniversite işgalleri, antiemperyalist gösteriler, TİP, FKF, Dev-Genç, askeri darbeler, Denizler, Mahirler... Kısacası nostaljik olamayacak kadar yakın; kitlesel görkemine ulaşamayacağımız kadar uzak bir zaman dilimini hamasete düşmeden anlatıyor Gün Zileli.

Kapat