9789758020065
503461
Pedro'nun Zorunlu Istanbul Seyahati
Pedro'nun Zorunlu Istanbul Seyahati
10.25
Elinizdeki kitap, Kanuni devrinde, 1552 yılında, Türklere esir düşen ve üç yıl boyunca Kaptan-ı Derya Sinan Paşa'nın yanınnda kölelik yapan bir İspanyol entelektüelin, İmparatorluk başkentindeki zorunlu ikameti boyunca ağzından, dönemin İstanbul'unu, Osmanlı İmparatorluğu'ndaki günlük hayatı, toplumsal olayları, bilimi, adalet sistemini ve idare şekillerini çağının tarihçelerinde hiç rastlanmayan bir nesnellikle aktarıyor.

1557 yılında yazılmış kitabın yazarı bilinmemekte, sadece o devrin tanınmış yazarlarından Critobal ve Villanon'a isnat edilmektedir. Kitap, 350 yıl boyunca Madrid Üniversitesi arşivinde kalmış, ancak 20. yüzyılın başında bir İspanyol bilimadamı tarafından şans eseri keşfedilerek gün ışığına çıkarılmıştır.

Fuad Carim'ın nefis Türkçesiyle dilimize kazandırılan bu kitap, okuyucu için tarihsel hakikatlere sadakatiyle bir belgesel niteliğine sahip olmakla kalmayıp, kölelikten imparatorluğun en bilgili ve gözde hekimleri arasına yükselen Pedro'nun başından geçenlerle tam bir macera romanı tadı veriyor.
(Arka Kapak)
Kapat