Genç Engels'ten Mektuplar Friedrich Engels

Genç Engels'ten Mektuplar
1838-1845
Friedrich Engels

%20 İNDİRİM
127,00 TL
101,60 TL
Temin süresi 5 iş günüdür.
9786257136204
863897
Genç Engels'ten Mektuplar
Genç Engels'ten Mektuplar 1838-1845
101.60

Genç Engels'ten Mektuplar'da, Friedrich Engels'in on sekiz yaşından yirmi beş yaşına kadar yazdığı mektuplar yer almaktadır. Engels'in kaleme aldığı ve bugün elimizde bulunan ilk mektuplar, 1838 yazında yazılmıştır. Babası tarafından gönderildiği Bremen'den, Barmen'de kalan okul arkadaşlarına, Graeber kardeşlere, en sevdiği kardeşi olan Marie'ye, erkek kardeşi Hermann'a ve yazar Levin Schücking'e mektuplar gönderiyordu. Bunlar, Engels'in genç yaşta edindiği sanat zevkine ve giderek geliştirdiği felsefi ve siyasi düşüncelere ışık tutan değerli belgelerdir.

Derlememizde yer alan mektuplar genç Engels'in karakteri konusunda fikir edinmemizi sağlıyor, ilgi alanlarının ve estetik zevklerinin tümünü ortaya koyuyor bu yazışmalar. Üstün yetenekli bir gencin dikkat çekici imgesiyle karşılaşıyoruz; yabancı dillerle, şiirlerle, resimlerle, yaptığı bestelerin notalarıyla dolu mektuplarını okudukça, Engels'in bilimin, sanatın ve siyasetin bütün ilerici yönlerine karşı derin ilgisini fark ediyoruz. Graeber kardeşlere ve kız kardeşine yazdığı mektuplarında bu zenginlik önümüze serilmektedir. Yine Graeber kardeşlere mektupları, onun siyasi ve felsefi görüşlerinin, Bremen'de kaldığı yıllarda nasıl evrimleştiğini izlememizi sağlamakla kalmaz, çocukluğundan beri içinde yer eden geleneksel dinsel düşüncelerden nasıl sıyrıldığını da gösterir.

Engels'in Marx'a gönderdiği mektuplardan 1844-1845 yılları arasında, Barmen'e döndükten sonra yazılanlar kitabın son bölümünde yer alıyor. İki büyük devrimcinin arkadaşlıklarının ilk ayında nasıl bir entelektüel işbirliği içinde bulunduklarını göstermesi bakımında bu yazışma ilginçtir.

1845 baharında, Engels artık babasının çatısı altında yaşamayı katlanılmaz bulmaya başlamıştı. Barmen'den ayrıldı ve Marx'ın yaşadığı Brüksel'e göç etti. Bundan sonra, Engels bütün hayatını devrimci çalışmalara adadı.

Kapat