Faşist Yalanların Kısa Tarihi Federico Finchelstein

Faşist Yalanların Kısa Tarihi
Federico Finchelstein

%20 İNDİRİM
78,00 TL
62,40 TL
Temin süresi 5 iş günüdür.
9789750530388
861810
Faşist Yalanların Kısa Tarihi
Faşist Yalanların Kısa Tarihi
62.40

“Günümüzde yalan, artan oranda ampirik gerçekliğin yerinialıyor. ‘Uydurma haberler' gerçek diye önümüze konuldukça,bunlardan yola çıkılarak oluşturulan fikirler hükümet politikalarınadönüşüyor. Bugün ‘hakikat ötesi' hakkında konuşulanlarınsiyasi ve düşünsel kökeni faşist yalanların tarihinde yatıyor.Bunu her daim hatırlamalıyız.”

Halkın bir bölümünün özgürlüğü ve refahının diğer bir bölümününmutsuzluğuna ve yoksunluğuna endekslenmesi, içindebulunduğumuz siyasi manzarada ilk göze çarpan motif olmayabaşladı. Bu motifin doğallaşmasının yolunun yalanın kamu felsefesiolmasından geçtiğini düşünmek için elimizde pek çokneden var.

Federico Finchelstein Faşist Yalanların Kısa Tarihi'nde günümüzdekiotoriterleşme ve faşistleşme eğilimini anlamaya çalışırken,hem Hitler ve Mussolini'nin “sıradan” yalanlar olarak görülemeyecek“mitsel” yalanlarına dair tarihsel ve felsefi bir okumayagirişiyor hem de yalanının bir hükmetme ve zulmetmearacı olarak bugünün otoriter popülist liderleri tarafından nasıldevralındığının izini sürüyor.

Finchelstein faşist ve mitsel yalanlara karşı tarihi savunarakdirenmenin önemi üzerine düşünmeye çağırıyor bizi.

Kapat