Günlüklerde Bir Ömür - 5 Kurtuluş Savaşı Biterken Yahut Cumhuriyete Do

Günlüklerde Bir Ömür - 5 Kurtuluş Savaşı Biterken Yahut Cumhuriyete Doğru
Eyüp Durukan

42,00 TL
Temin süresi 8 gündür.
9786257070546
830609
Günlüklerde Bir Ömür - 5 Kurtuluş Savaşı Biterken Yahut Cumhuriyete Doğru
Günlüklerde Bir Ömür - 5 Kurtuluş Savaşı Biterken Yahut Cumhuriyete Doğru
İş Bankası Kültür Yayınları
42.00

Milli Mücadelede önemli görevler üstlenen Eyüp Durukan, Mondros Mütarekesi şartlarını kabul etmeyerek mevcut silah ve cephane miktarını düşmana bildirmemekle başlayan fedakârca mücadelesini, İstanbul'daki silah fabrika ve depolarında kurduğu gizli İmalat-ı Harbiye Grubu ve bu grubun Felah Grubu ile birleşmesiyle oluşan örgütüyle sürdürmüştü.

Türk ordusunun 9 Eylül 1922'de Yunan işgali altındaki İzmir'e girmesiyle biten Türk-Yunan Savaşı'ndan sonra Türkiye için, Müttefiklerle ve özellikle İngiltere'yle Lozan Antlaşması'nın imzalanmasına kadar sürecek hatta iki ülkeyi savaşın eşiğine kadar getirecek zorlu bir süreç başlamıştı. Eyüp Durukan 24 Temmuz 1923'te imzalanan Lozan Barış Antlaşması ile bağımsızlığını kazanan Türkiye'nin,Cumhuriyet'e giden yolda geçirdiklerinin yakın tanıklarından biriydi.

Yeni ciltlerinin de yayına hazırlandığı Günlüklerde Bir Ömür dizisinin bu beşinci kitabı, Eyüp Durukan'ın bu kritik dönemde sadece yaşadıklarını ve yaşananları kaydettiği günlüklerinden ibaret değil. Günü gününe tutulan bu metinlere Türk Tarih Kurumu Arşivi'ndeki Kurtuluş Savaşı hakkında başka hiçbir kaynaktan edinilemeyecek çok önemli vesika ve bilgilerin yer aldığı Eyüp Durukan evrakı da eklenmiştir.

Kapat