9789758020591
503503
21.Yüzyıl Ve Türkiye
21.Yüzyıl Ve Türkiye
22.00
Bugünden gelecek yüzyıla bakış ve öneriler
Strateji kavramları ve bu kavramlardan hareketle Türkiye'nin stratejik sorunlarına çözümler...

Stratej ile strateji kavramlarını Türkiye'de tartışmaya ilk açanlardan ve bu kavramları televizyon programlarıyla tartışmaya açan Erol Mütercimler 21. Yüzyıl ve Türkiye'de 2030'lu yıllara ışık tutuyor.
"Strateji geleceği bilmek değil aynı zamanda geleceğe yön verebilmektir" diyen yazar, Türkiye'nin geçmişten devraldığı eğitim, kadın, güvenlik, dş politika gibi alanlardaki sorunlarının yanı sıra strateji ile tarih-coğrafya, ordu-politika, çok kültürlülük gibi konularda analizler yapıyor. Avrupa Birliği'ne aday olan Türkiye'nin gelecekte oynayacağı rolün dökümünü yapmak, stratejiyi bir bilim olarak kavramakla mümkün. Bu sayede Türkiye soğuk savaş döneminden kalma sorunlarını çözüme kavuşturmakla yetinmeyip 21. yüzyıl için tanımlanan hedeflerine ulaşmak için gereken adımlarını atacak ve güç unsurlarını hazırlayabilecektir.
Stratejiyi her kademedeki karar-araç-amaç bütünlüğü içerisinde değerlendiren Mütercimler, bu düşünce biçiminin ev geçindirmekten, işletme yöneticiliğine ve ülke yönetmeye kadar hemen her alanda geçerli olduğu sonucuna vararak, aynı zamanda "karar" ve "sonuç" etmenleri arasında ilişki kuran yönlendirici bir kavram olarak stratejiye dikkat çekiyor.
21. Yüzyıl ve Türkiye, bugüne kadar strateji konusunda Türkçede kaleme alınmış tek kaynaktır.
(Arka Kapak)
Kapat