9786258142471
967865
Tarımsal Üretim Planlaması
Tarımsal Üretim Planlaması
70.00

Özügür, ziraat mühendisi olarak tarımda kendine yeterliliğin yitirildiğini, ürün ithal eden duruma gelindiğini, ithal girdi fiyatları nedeniyle maliyetlerin arttığını, üreticilerin üretim yapamaz hale geldiklerini dile getiriyor.


Kırdan kente göç yanında, artan nüfusun gıda talebinin karşılanması ve azalan su kaynakları için de planlama gerekli diyor. Tarımın ve kooperatifçiliğin ayrıca desteklenmesinin, üreticilerce kurumsal bir üst yapı oluşturulmasının yolunu gösteriyor.


Planlama için 12 adım/öneri sunuyor. Adımların bilimsel bilgi ışığında ortak akıl ile atılmasını ve tartışılmasını dile getiriyor. Bunların, tarımdaki plansızlığın çözümüne yönelik bir yol gösterme, yöntem belirleme olarak kabul edilmesi düşüncesinde... Ülkeyi demokratik bir anlayışla yönetme iddiasında olanların, konuyu sahiplenmelerini istiyor. Öncelikle yasal ve kurumsal planlama olmak üzere, devamında başkaca planlamalardan söz ediyor.


İlgili Bakanlığın yeniden yapılandırılmasını belirtiyor. Bu sürecin uzun soluklu bir plan ve/veya proje olarak düşünülmesi gerektiğini, ancak üretimin planlanması için bir an önce adım atılmasını da vurguluyor.(Tanıtım Bülteninden)


Kapat