Şeytan Sofrası - Finansal Spekülasyonlar Tarihi Edvard Chancellor

Şeytan Sofrası - Finansal Spekülasyonlar Tarihi
Edvard Chancellor

%25 İNDİRİM
195,00 TL
146,25 TL
Tükendi
9789758535463
914776
Şeytan Sofrası - Finansal Spekülasyonlar Tarihi
Şeytan Sofrası - Finansal Spekülasyonlar Tarihi
146.25

"Spekülatif çılgınlığı en eski dönemlerden günümüze kadar değerlendiren hayranlık uyandırıcı bir araştırma neticesinde mükemmel yazılmış bir kitap. Borsada bir maceraya atılmayı düşünen herkes ve tabii şu anda yatırım dünyasında bulunanlar bu kitabı okumalı."
-John Kenneth Galbraith-

"Finansal sersemliklerin anlaşılır ve... zarif bir dille anlatıldığı çok çarpıcı bir eser. Chancellor dönemin atmosferini yakalamak konusunda iyi bir iş yapmış."
-Fortune Dergisi-

Şeytan Sofrası on yedinci yüzyıldan günümüze kadar borsa spekülasyonları tarihini canlı, orjinal ve ilginç bir dille anlatıyor. Edward Chancellor spekülatif ruhun köklerini bulmak için eski Roma'ya kadar geri gidiyor ve modern dünyada yeniden canlanısını kayıt altına alıyor :1630'ların Hollanda'sındaki Lale skandalından. Londra Borsası'ndaki ( bir şişe sarap açık artırmada 'bir parmak mum' karşılığında satılıyordu) 'borsa simsarlarına' ve Sır Isaac Newton'un "Gök cisimlerinin hareketlerini hesaplayabilirim ama insanların çılgınlığını asla..." yorumuna neden olan 1720'lerin dillere destan Güney Denizi Balonuna doğru ilerliyor. Otoyol soygunları ve "kadın iffetinin sigortalanması" dahil büyük riskler yüklenen brokerları, para gibi dolaşıma giren kredi senetleri ve piyango biletlerini anlatıyor; Alexander Pope ve Benjamin Disraeli'den Ivan Boesky ve Hillary Clinton'a kadar akıllı ve akılsız yatırımcıların hikayelerini aktarıyor.

Şeytan Sofrası, Yaldizlı Çağ'dan Kükreyen Yirmilere, ondokuzuncu yüzyıldaki demiryolu çılgınlığından 1929 çöküsüne, çürük tahvillerden, Japon balon ekonomisine ve Enformasyon Çağı'nın günümüzdeki borsa işlemcilerine kadar insan hayalleri ve ahmaklıklarına ilişkin çağlar boyunca süren ilginç bir öyküyü anlatıyor.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 420

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Scala Yayıncılık
Kapat