9789756117453
503653
Politik Goller-Futbol ve Siyaset
Politik Goller-Futbol ve Siyaset
Güncel Yayıncılık
8.50
Siyasi hesaplaşmaların tarihi olarak da karşımıza çıkan Türkiye'deki futbol tarihi İngilizlerin, İstanbul ve İzmir'de kendi aralarında yaptıkları maçlarla Osmanlı topraklarına taşıdığı bir spor. Başlangıçta Müslüman gençlere yasak olan futbol, serbest bırakıldığı andan itibaren de siyasetçilerden sorulur hale geldi.
12 Eylül darbesinin ardından, emir komutaya tabi olan futbol, Özal döneminde ise siyasi hesaplaşmalardan çok parti içi klik çatışmalarına sahne oldu.

Ama futbolu belki de en etkin biçimde kullanan iktidar, profesyonel futbolcu geçmişini sıklıkla dile getiren Başbakan Tayyip Erdoğan'ın iktidarı olmuştur.

Kasımpaşaspor bu dönemde Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın bütçelerine denk bir bütçeye kavuştu. "Enişte takımı" Siirtspor ligde hızlı bir yükselişe geçti. Hatta Erdoğan'ın
Fenerbahçe - Trabzorspor maçıyla ilgili yorumunun ardından, Türkiye ilk kez futbol nedeniyle bir kentin genel seçimlerde oy verdiği bir partiden vazgeçtiğini gördü.

Gazeteci Ecevit Kılıç, Politik Goller çalışmasında, Türkiye'de gündemi bir anda değiştirme gücüne sahip futbolun perde arkasında dönen bu oyunlara ışık tutuyor; deyim yerindeyse maçlarda atılan "politik çelmeleri" inceliyor.
(Arka Kapak)
Kapat