Dünyanın Kökeni Üzerine Kolektif

Dünyanın Kökeni Üzerine
Nag Hammadi El Yazmaları
Kolektif

%5 İNDİRİM
66,00 TL
62,70 TL
Temin süresi 5 iş günüdür.
9786057227805
912507
Dünyanın Kökeni Üzerine
Dünyanın Kökeni Üzerine Nag Hammadi El Yazmaları
62.70

1945 yılında Mısır’daki Nag Hammadi kasabasında bulunan bir küp, Gnostik edebiyatın en değerli metinlerini gün yüzüne çıkardı. Küpte on üç ciltte toplam elli iki risale bulunuyordu. Risaleler Kıpti dilinde yazılmıştı.
Dünyanın Kökeni Üzerine, bir yaratılış anlatısıdır. Yazarı belli değildir ama miladi üçüncü yüzyılda yazıldığı düşünülmektedir.
Bilgeliğin (Sofia), inancın (Pistis), yaşamın (Zoe) vb.’nin kişileştirildiği; alegorik bir tarzda yazılmıştır. Metindeki yaşamın annesi Hz. Havva, düşük olarak doğan ise Hz. Adem’dir. Pistis Sofia, Yaldabaoth’un yaratıcısı ve Zoe’nin annesidir. Yaldabaoth, ilk hükümdar ve ilk atadır ve Tanrı olduğunu sanmaktadır. Abel, Havva’nın Yaldabaoth’tan olan oğludur. Metinde farklı yaratılışlara sahip üç adet Adem vardır. Havva da Adem’in eşidir.
Dünyanın Kökeni Üzerine'nin kahramanları arasında hükümdarlar, yöneticiler, güçler, melekler ve daimonlar vardır. Eski Ahit’in alternatif dünyasında tüm bunları hatta daha fazlasını (nefiller, gog ve magog vb.) bulabilirsiniz.

Kapat
istanbul evden eve nakliyatistanbul eşya depolama