Denizler Fatihi Piyale Paşa %22 indirimli Ahmet Şimşirgil

Denizler Fatihi Piyale Paşa
Cerbe Zaferi
Ahmet Şimşirgil, İbrahim Pazan

%5 İNDİRİM
225,00 TL
213,75 TL
Temin süresi 5 iş günüdür.
9786050820201
606143
Denizler Fatihi Piyale Paşa
Denizler Fatihi Piyale Paşa Cerbe Zaferi
213.75

Gerekdür gayret itmek rah-ı dinde
Kim olmamış ola hiçbir karinde

Bilün erkek koyun kurban içündür
Bu meydân-ı eren merdân içündür

Ne denlü güçlü ise ehl-i tuğyan
Bizümledür dü‘â-yı Şeh Süleyman

Piyale Paşa

Kanuni Sultan Süleyman dönemi Osmanlı'nın denizdeki başarılarının zirvesini teşkil eder. Bu dönemde Barbaros Hayreddin Paşa'dan Turgut Reis'e, Oruç Reis'ten Piyale Paşa'ya kadar birçok denizci yetişmiş ve bunlar, Osmanlı donanmasını deryalarda tek söz sahibi haline getirmişlerdir.

Denizler Fatihi Piyale Paşa adlı bu eser, Kanuni döneminin Barbaros Hayreddin Paşa'dan sonra en büyük Kaptan-ı deryası Piyale Paşa'yı ve onun en önemli seferlerinden biri olan ve Akdeniz'deki Osmanlı hakimiyetini sağlamlaştıran Cerbe Zaferi'ni anlatmaktadır. Bu çalışmanın bir kısmı, dönemin önemli alimlerinden Şaban Nidâî'nin, orijinal nüshası Londra'daki British Library'de bulunan Cerbe Kalesi Fetihnâmesi adlı eserinin Osmanlı Türkçesine çevirisinden oluşmaktadır.

“Kayı” dizisiyle Osmanlı Tarihi'ni herkese sevdiren Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil ile İbrahim Pazan'ın hazırladığı bu eserde, nefis bir hatla yazılmış fetihnamenin tıpkıbasımı da yer almaktadır. Eser bu özelliği ile Osmanlı Türkçesini öğrenmek isteyenlerin başucu kitaplarından biri olacağı gibi, pek az çalışmanın yapıldığı Osmanlı Deniz Tarihi alanında da büyük bir boşluğu dolduracaktır.

Kapat